Dragan Manojlović, profesor kriminalistike, i kriminolog Dušan Davidović, govorili su u emisiji "Probudi se" o pucnjavi u tržnom centru "Ušće" koja se dogodila u subotu.
„Deluje da bezbednosti rezime nije zadovoljavajući, ali kada bismo radili istraživanja videli bismo verovatno da to ne opterećuje građane toliko“, rekao je na početku profesor Manojlović.
Svaki zločin koji se dogodio ima neke svoje zajedničke elemente – da postoji meta, zainteresovani izvršilac i odsustvo zaštitnika, ukazao je on. Na osnovu onoga što se odigralo u Ušću, delovalo je kao da ubica iz Ušća nije razmišljao o građanima, jer je znao da oni iz straha neće svedočiti.
„Ne postoji policija na svetu koja sve može da obezbedi. Ali ako je zločin prepoznatljiv, može da se spreči. Prva zabluda je da broj policajaca obezbeđuje mir. Suština je u proračunu – izvesnost da ne možete doći na mesto i učiniti delo a ne biti primećeni, uhvaćeni“, rekao je Manojlović.
S druge strane, kriminolog Davidović rekao je da je u pitanju patologija veća nego devedesetih godina, navodeći da se od 2012. dogodilo 166 ubistava, od čega je samo 4 odsto rešeno. Zbog toga treba da se razloži ko je kriv: nesposobna policija, vlast koja bi trebalo da vodi kriminalnu politiku, loša postavka bezbednosnih snaga.
„Nema nikakve prevencije, ne postoje takvi projekti, jer ne postoji ni statistika kriminala, na osnovu koje bi se napravile preventivne politike. Ne možemo da govorimo o policiji, nego samo o ministru policije, koji se jedini pojavljuje“, rekao je Davidović.
Istakao je da mnogi imaju osećaj da žive u nebezbednom društvu. Takođe je naveo da više ne postoji sistem statistike, i to još od osamdesetih godina prošlog veka.
Manojlović je govorio da je mesto zločina zapravo „šifra“ u kriminalnim krugovima – dok je njegov kolega Davidović rekao da je to poruka državi, da im „ništa ne mogu“.
„Uopšte nismo sigurni, manje smo sigurni nego devedesetih, a ne vidimo nikakav pomak kod onih koji su odgovorni za bezbednost da se nešto promeni“, rekao je, i naveo primer Ujedninjenih nacija koje imaju sjajne programe za prevenciju kriminala, u koje Srbija nije uključena.
***
Bonus video:
Pratite nas i na društvenim mrežama: