Istraživanja kažu da su žene obrazovanije a da opet zarađuju manje od muškaraca. Da bi se to izjednačilo Srbiji su potrebne 132 godine, pokazuje istraživanje Svetskog ekonomskog foruma. Zašto žene zarađuju manje i šta je potrebno uraditi da bi se ta razlika nejednakost prevazišla, objasnjavaju dr Zorica Mršević, naučna savetnica u Institutu društvenih nauka i preduzetnica Maša Đurić.

Podaci Poreske uprave pokazuju da zaradu veću od 200.000 dinara u Srbiji prima nešto više od 3000 žena a deset puta više, čak 30.000 muškaraca prima toliku platu.

„Znam da su žene plaćene manje, položaj žene u tom nekom plaćenom tržištu rada je nepovoljniji. Od ranog detinjstva devojčice se ne ohrabruju na profesionalne ambicije, na prirodno tehničke nauke, informatičke nauke, gde leži velika zarada. Od žena se ne očekuje da rukovode, retke od njih se nađu na tim pozicijama. Ali da je razlika u platama tako velika, na šta ukazuju podaci Poreske uprave, i za mene je veliko iznenađenje. To znači samo jedno, da svaka kriza produbljuje razlike, ako postoje razlike između žena i muškaraca, a postoje, u vremenima kada se situacija zaoštrava, rodna ravnopravnost postaje luksuz kojeg se najlakše odričemo“, ocenila je dr Zorica Mršević, naučna savetnica u Institutu društvenih nauka.

Nakon deset godina rada u kompanijama,, medijima i nevladinom sektoru Maša Đurić je osnovala svoju firmu u kojoj je ona jedina zaposlena žena.

„Treba da se promeni stereotip o uspešnoj ženi, kada pomislimo na neku ženu koja je npr. menadžerka, ili na nekoj poziciji odlučivanja, uz to ide određena slika o njoj, da je surova, morala je da se lakta, nikako ne može da bude dobra majka, ili da ima dvoje, troje dece. Uz to, naravno, ide da takva žena sigurno ima neka leđa, ili bogatog muža. Jedno od rešenja je da menjamo takvu sliku o uspešnim ženama. Ja dolazim iz privatnog sektora i znam koliko se očekivalo, posebno od žena, da ostaju na poslu i posle radnog vremena, i ako ne ostanu duže odmah postaju „loši radnici“.

Celo gostovanje možete da pogledate u videu na vrhu vesti

BONUS VIDEO: Jovana Joksimović: „Žene nigde nisu ravnopravne“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar