Zbijanje redova pred 100e pomoći
Foto: Nova S

Ako je suditi po dugačkim redovima ispred policijskih uprava širom Srbije, jednokratna novčana pomoć od 100 evra podstakla je mlade da na vreme izvade lične karte, a najduži redovi zabeleženi su u Nišu i Smederevu. Dok država deli novac šakom i kapom, ekonomisti upozoravaju na posledice ove pomoći koje će se osetiti u maju, odnosno nakon izbora.

Reporter: Nemanja Vidić 

Kako se bliži 15. januar tako su sve veći redovi ispred policijskih uprava širom Srbije. Iz Niške uprave kažu da su u poslednjih sedam dana podnete 1.743 prijave za izdavanje lične karte što je u odnosu na januar prošle godine čak 17 puta više.

“ Ovde je uvek veliki red, svaki put kad prođem“, „Sad je bio rođendan“, “ Ova mogućnost da mladi dobiju 100 evra od države, je l dobrodošla? Jeste“, „100 evra nije motivacija, ali treba da imamo ličnu kartu“, neki su od odgovora anketiranih građana.

Kako bi se izbegli redovi i gužve, a u cilju informisanja mladih koji imaju pravo na jednokratnu pomoć, Ministarstvo finansija pokrenulo je kampanju „Da klikneš od sreće“ pod sloganom „I ja sto dobijam isto“.

Sa druge strane, problem se, prema mišljenju ekonomskog novinara Mateje Agatonovića, javlja prilikom raspodele ovog novca jer će 100 evra dobiti građani i teže i lakše materijalne situacije.

„Teško može da se opravda bilo čime sem političkom odlukom. Podsetiću vas da ova mera nije bila predviđena budžetom za 2022. godinu i da ju je Aleksandar Vučić najavio u svom obraćanju nekoliko dana pre završetka prethodne godine, što znači da će se svakako ići na rebalans“, navodi Mateja Agatonović iz „Nove ekonomije“.

Saldo ove pomoći će budžet koštati 100 miliona evra, podseća Agatonović i dodaje da je uprkos upozorenjima Fiskalnog saveta i ova mera doneta naprečac.

„Ekonomisti upozoravaju da nije dobar način ovako deliti, bez plana, programa, objašnjenja bilo koliko produbljenogg jer mi sem dve rečenice aktuelnog ministra finansija nemamo nikakve garancije da će to biti dobra i opravdana ekonomska mera“, kaže Mateja Agatonović.

Podsetimo, pre dva dana je u Narodnoj skupštini usvojen Zakon o privremenom registru državljana Srbije od 16 do 29 godina, kojima se uplaćuje novčana pomoć za ublažavanje posledica pandemije COVID-19.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar