Rekonstrukcija tržnice u Kragujevcu, koja je počela pre više od četiri godine, isprva je delovala kao rutinski posao koji će vratiti sjaj jednoj od prvih pokrivenih tržnica u Evropi. Međutim, usledili su problemi koji su doveli u pitanje ceo projekat. Nakon što su pregledali više od 10.000 stranica dokumentacije, članovi Anketnog odbora za utvrđivanje činjenica u vezi sa rekonstrukcijom otkrili su brojne greške i propuste koji su doveli do kašnjenja radova, uvećanja cene i pada dela zida 2020. godine. Šta je sve zaključeno iz te dokumentacije i da li bi otvaranje najavljeno za Sretenje sledeće godine ponovo moglo da bude odloženo u jutarnjem programu "Probudi se" reći će nam član pomenutog Anketnog odbora i bivši gradonačelnik Veroljub Stevanović.
Rekonstrukcija Tržnice počela je u maju 2020. godine, plan je bio da traje 200 dana, koštala je oko dva miliona evra. Četiri godine kasnije tržnica još nije završena, a cena radova probila je sve projekcije. Stevanović pojašnjava do kakvih zaključaka je došao anketni odbor čiji je član.
Anketni odbor (AO) formiran u maju na zahtev opozicije – ima 7 članova, 3 iz vlasti i tri iz opozicije + predsednik AO znameniti kragujevački arhitekta Dušan Soković, sa kvote SNS. Opozicioni članovi AO: „članovi AO iz vlasti nemaju primedbe na zaključke koji su do sada doneseni, ali ih nisu potpisali, jer deluju vrlo optužujuće“ – do sada utvrdjene činjenice apsolutno nepovoljne po sve učesnike u ovom poslu, pre svega gradsku vlast, tako da opozicioni deo AO nije spreman da bez nekog ublažavanja istine izađe u javnost.
Anketni odbor sastavljen je od predstavnika vlasti i opozicjie. Stevanović ističe kakav je stav članova odbora iz redova vlasti i da li su oni saglasni sa zaključcima.
Upitna je i statika zgrade i tek što su radovi počeli, desio se prvi problem, bolje reći incident, kada se urušio deo zida prilikom iskopavanja za podzemnu garažu. Po mišljenju stručnjaka, izvođač radova nije dovoljno tehnički osigurao zid i temelje. Bivđši gradonačelnik Kragujevac svedoči da li se zna koje firme izvode radove na Tržnici.
U julu 2020. urušen deo fasade – mehanizacija počela da radi na izgradnji podzemne garaže, ali se od tog projekta u medjuvremenu odustalo. Opozicija je tada govorila da urušavanje zida je sreća u nesreći – da se nije urušio tada, urušio bi se kasnije, nakon puštanja u rad jer je projektom bilo planirano rušenj kupola Tržnice, iako je Građevinski fakultet iz Beograda jasno skrenuo pažnju da se kupole ne diraju zbog stabilnosti objekta)
Opozicija sumnja da je postupak rekonstrukcije urađen po istom principu kao i nadstrešnice u Novom Sadu. Oni traže da se u celu priču oko Tržnice uključi i Tužilaštvo, Stevanović sada komentariše ima li nekih naznaka da bi to moglo da se desi.
Gotovo da nema pomaka u postupanju po krivičnoj prijavi koju je još u martu 2024. godine tužilaštvu podnela kragujevačka opozicija povodom isplate 296 miliona dinara iz gradskog budžeta. Iz Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu , po zahtevu “Kragujevačkih novina” odgovorili su da su po toj krivičnoj prijavi “započete provere njenih navoda”.
„Rekonstrukcija Tržnice od početka nije išla po planu. Tužilšatvo treba da se uključi u slučaj rekonstrukcije Tržnice u Kragujevcu. Zavod za zaštitu spomenika treba da odgovara za sve što se dešava na tom objektu“, kaže Stevanović.
Zgrada Gradske tržnice datira iz 1929. godine, ona je spomenik kulture pod zaštitom države, a stavljena je pod hipoteku. Gost „Probudi se“ upozorava šta se dešava u slučaju problema sa otplatom kredit i da li bi lokalna banka koja je odobrila kredit mogla postati vlasnik tog značajnog objekta
Grad Kragujevac već godinu dana nakon isteka dvogodišnjeg grejs perioda, otplaćuje rate kredita od 30.000 evra mesečno. Prvobitno je bilo planirano da se kredit isplaćuje sopstvenim prihodom tržnice, ali s obzirom da je ona već tri godine zatvorena, a da se isto toliko čeka na završetak radova, na zelenoj pijaci nema prihoda ni od izdavanja u zakup pijačnih tezgi niti od izdavanja prostora, pa je ta obaveza prebačena na gradski budžet dok će, prema najavi predsednika Vučića, država otplatiti polovinu kredita.
„Tržnica u Kragujevcu ne teba da bude pod hipotekom, kredit treba posebno da se otplati“, kaže Stevanović.
To što Tržnica nije završena predstavlja problem za gradsku kasu i javno komunalno preduzeće „Šumadija“ ali i za poljoprivredne proizvođače koji svoje proizvode ne mogu da prodaju na centralnoj gradskoj pijaci. Stevanović objašnjava kako se oni sada snalaze dok se čeka završetak radova na Tržnici i koliko je ona zapravo važna za Kragujevac i okolinu.
Sir, voće i povrće i ostale proizvode gotovo tri godine prodavali su na improvizovanim tezgama na trotoarima, a onda je to pitanje rešeno tako što je otvorena natkrivena pijaca.
Za kraj Stevanović ističe ko će na kraju morati da nadoknadi štetu nastalu tokom brojnih odlaganja. Do sada anketni odbori nisu davali rezultate, odnosno ništa se nije dešavalo, te gost TV Nova priznaje da li očekuje da gradska vlast uzme u razmatranje zaključke do kojih je Anketni odbor došao.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Pola decenije rekontrukcije tržnice u Kragujevcu – Skadar na Bojani?