Maligne bolesti prete da postanu najveći zdravstveni problem u svetu. Konvencionalna terapija ne daje zadovoljavajuće rezultate, ali jedno rešenje naučnika iz Kragujevca moglo bi da predstavlja revoluciju u lečenju karcinoma. Oni su razvili nove antitumorske lekove na bazi platine, koji su efikasniji od konvencionalnih citostatika i imaju manje neželjenih efekata. Kako su došli do ovog otkrića i na koji način će pomoći u pronalaženju leka koji život znači, razgovaramo sa profesorom doktorom Bojanom Stojanovićem, specijalista opšte hirurgije i član tima zaduženog za razvoj ovih lekova.

Sve je počelo otkrićem cisplatine, jednog od najvažnijih lekova koji se koriste u hemoterapiji za lečenje karcinoma, kaže Stojanović.

„Ovaj lek sadrži platinu i koristi se u tretmanu različitih vrsta karcinoma, kao što su rak pluća, jajnika i testisa. Ono što čini cisplatinu posebnom je njena sposobnost da se veže za DNK unutar ćelija raka. Kada cisplatina uđe u ćeliju, ona stvara vezu sa DNK, uzrokujući promene koje ometaju normalnu funkciju ćelije. Zbog tih promena, ćelije raka gube sposobnost da se dele i rastu, što na kraju ubija ćeliju. Na taj način cisplatina pomaže u smanjenju tumora i kontrolisanju bolesti“ objašnjava prof. dr Stojanović.

Kako ističe sagovornik, otkriće cisplatine bilo je prekretnica u medicini.

„Do tada, većina lekova korišćenih u hemoterapiji bila je zasnovana na organskim molekulima, odnosno supstancama koje se prirodno nalaze u živim organizmima. Cisplatina je pokazala da i lekovi koji sadrže metale, kao što je platina, mogu biti efikasni u borbi protiv raka. Ovo je otvorilo vrata za istraživanje i razvoj novih lekova koji koriste slične principe.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Urolog: Kancer prostate predstavlja najčešći maligni tumor naših muškaraca

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare