Nova nada se pojavila u lečenju raka širom sveta. Naime, Velika Britanija je najavila da će od jeseni sa nemačkom kompanijom Biontek testirati na ljudima vakcinu protiv raka i drugih bolesti. Praktično bi se pravila personalizovana cepiva na bazi tehnologije koja se pokazala uspešnom u sprečavanju kovida. Koliko smo blizu, koliko daleko od leka za rak, da li će personalizovano lečenje biti dostupno svima i kakve sve šanse danas pruža imunoterapija u emisiji "Probudi se" govorili su dr Katarina Bajec i onkolog Vladimir Kovčin.

„Ono što je veliki napredak je otkriće imunoterapije za koju su dva naučnika Japanac i Amerikanac dobili Nobelovu nagradu 2018. godine a to je otkriće na koji način maligne ćelije zavaravaju naš imuni sistem i izbegavaju imunološki nadzor, odnosno da naš imuni sistem ne reaguje na tumor. Pokazalo se da maligne ćelije komuniciraju sa našim imunim sistemom preko nekih ćelijskih mostova, praktično se dodiruju maligne i odbrambene ćelije koje budu zavarane da ne napadnu taj tumor.Ta dva naučnika su napravili monoklonsko antitelo, nešto slično hiperimunim gamaglobulinima, belančevinama koje naš imunski sistem pravi, koje prekidaju komunikaciju između odbrambenih i malignih ćelija“, objašnjava Kovčin.

Na taj način se aktivira naš imuni sistem da napadne taj tumor, kaže on i ističe da su se ti lekovi pokazali vrlo efikasni i ušli su u rutinsku upotrebu ali da, nažalost, nije svaki pacijent kandidat za takvu terapiju.

Katarina Bajec smatra da nas je epidemija Kovida naučila da, ako sve službe rade sinhronizovano, može brzo da se dođe do rešenja.

„Ta sinergija svih službi dovela je do uspeha i mislim da projekat za ovu vakcinu upravo ide na to. Velika Britanija je idealna destinacija za sve inoovativne kompanije jer njihova vlada ulaže ogromna sredstva u ta istraživanja. Plan je prilično ambiciozan, do 2030. godine treba da se isporuči 10.000 vakcina pacijentima koji će ući u taj program“, ocenila je.

Kandidati za istraživanje su pacijenti koji imaju različite tumore, od melanoma, limfoma i leukemije, karcinom bubrega, uglavnom tumori koji nisu osetljivi na druge vidove lečenja.

Ceo prilog možete da pogledate u videu na početku vesti.

BONUS VIDEO: Dr Mima Fazlagić: HPV vakcina iskorenila rak grlića materice u Australiji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar