Foto:Nova S

Suze i kritike sa jedne strane, pozivanje na lekarsku etiku sa druge. Zajedničko za obe, tužbe i kontratužbe. Kako od početka epidemije, tako i danas Krizni štab trpi kritike za neadekvatno vođenje borbe protiv kovida 19. Najčešće na udaru epidemiolog Kon, u kritici među prvima anesteziolog Panić.

Srbija je lider u regionu po broju preminulih i obolelih zdravstvenih radnika od kovida 19. Za člana Kriznog štaba Predraga Kona, jedan od razloga leži u neodgovornosti zaposlenih u zdravstvu, jer kako reče zaražavali su se i ispijajući kafe na pauzama. Ubrzo je stigla burna reakacija.

„Dr Kon se nije setio da kaže da su se kolege iz crvenih zona vraćale svojim kućama, svojim porodicama, svojoj deci, svojim starima. Pa sram ga bilo, koliko god puta treba da kažem i obećavam sigurno će odgovarati za ovo verujte, sram ga bilo što se nije setio ničega što je epidemiološki“, reagovao je na Konovu izjavu dr Rade Panić predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije.

Rade Panić i Dejan Žujović Foto:Nova S

Lupajući o sto kriznog štaba, doktor Kon se branio da za sve ima dokaze i izveštaje, te da se njegove izjave izvlače iz konteksta.

„Ima neki koji kažu da im nisam više kolega. Oni za mene jesu kolege i dalje. Krše direktno zakletvu, pokušavaju da nametnu svoj jednostran aspekt i ugao gledanja“, rekao je epidemiolog Predrag Kon.

A nezavisno iz kog ugla gledali, brojka preko 100 je činjenica koja govori o broju preminulih i obolelih zdravstvenih radnika od korone u Srbiji.

Specijalista medicine rada dr Elizabet Paunović smatra da ako je neko ustanovio da mu se zaposleni zaražavaju baš na pauzi, ne znam na koji način bi to moglo da se uradi, ali ako je to zaista tako, ja se kao specijalista medicine rada pitam, a šta je on to onda uradio da mu se ne razboljevaju.

Elizabet Paunović Foto:Nova S

„Jer cilj svega ovoga o čemu govorimo je da se zdravstveni radnici ne razbole, da se što manje razbole, ako se ipak razbole da budu socijalno zaštićeni“, kaže Paunović.

Upravo bi Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu, trebalo da štiti i zdravstvene radnike, jer kako kaže doktorka Paunović, nije etički da se razboliš radeći svoj posao. Iz tog razloga lekari najavljuju tužbe protiv epidemiologa Kona, Kriznog štaba, ali i države.

„Ovde se radi pre svega o zloupotrebi slobode izražavanja, s obzirom na činjenicu da je Predrag Kon nosilac javne funkcije. I kao takvom mu je pooštrena odgovornost što se tiče njegove slobode izražavanja“, kaže advokat Uroš Siljanović.

Uroš Siljanović Foto:Nova S

Prema njegovim rečima, država rešava pandemiju bez kršenja ljudskih prava ili sa minimalnim ograničavanjem ljudskih prava, koliko je potrebno, koliko je srazmerno, a ne da zbog svoje nesposobnosti krivi građane i građanke i lekare koji se bore da bi spasili živote.

Onima koji su svakodnevno na prvoj liniji u borbi protiv korone, tu bitku otežava i još jedna činjenica. Kovid 19 nije priznat kao profesionalno oboljenje, pa samim tim ni procedure zaštite nisu adekvatne.

Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinara Đure Svilara možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare