Terapijski pas, pas vodič ili pas pomagač osobama sa smetnjama u razvoju nemerljiva je podrška u svakodnevnom životu. Osim toga što su terapije sa sertifikovanim terapijskim psom izuzetno skupe, istovremeno ni zakon u dovoljnoj meri ne prepoznaje pse za terapiju, što možda i ne čudi, s obzirom na to da u srbiji postoje svega dva takva psa. Mi vas upoznajemo sa jednim
Lara, šestogodišnja labradorka, dugo vremena je bila jedini terapijski pas u Srbiji i upoznala su je brojna deca sa smetnjama u razvoju, kao i mališani u novosadskim vrtićima. Njen vodič je terapeut Svetozar Stevin iz Centra za pet-terapiju „Prijateljska šapa“ i on za Oradio kaže da je potrebno mnogo truda ne bi li se „stvorio“ jedan pas kojeg terapeuti mogu da koriste u lečenju.
„Lara je prvih godinu dana provela sa socijalizatorima gde je imala zadatak da nauči osnovne stvari kao i osnovnu poslušnost. Nakon toga je otišla u Silver centar gde je sa instruktorima i trenerima prolazila sve ono što je potrebno kako bi bila istrenirana da može da radi terapije“, objašnjava Stevin.
Najčešće su terapijski psi labradori, ali se uključuju i druge rase pasa kao i psi mešanci. Labradori se najčešće uključuju jer vole da uče i da budu nagrađeni.
Takvi psi su prilično skupi, pre svega zbog ozbiljne obuke koju prolaze. Svetozar kaže da je pre svega toga potrebno pronaći pravog psa, jer nisu svi pogodni za ovu vrstu posla.
„Ne postoje samo terapijski psi, koji rade sa decom ili sa osobama sa invaliditetom. Tu su i psi pomagači i vodiči slepih. Zajedničko im je da su u pitanju posebno odabrani psi, po strogim kriterijumima, jer ne može svako štene iz legla da se izabere“, objašnjava Svetozar.
Bilo mu je potrebo šest meseci da bi pronašao Laru koja je ispunjavala sve zahteve koje je prethodno postavio.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Aktivnosti sa kućnim ljubimcima