Udruženje odgajivača goveda Centralne Srbije i Udruženje proizvođača mleka Mačvanskog okruga, bune se zbog nejednake raspodele subvencija za 2024. godinu. Predstavnici ovih udruženja skreću pažnju na to da država mora da napravi ravnotežu između ratarske i stočarske proizvodnje jer kako kažu jedna bez druge ne mogu.

S jednim od njihovih predstavnika ovoga jutra razgovarala je Zlatija Labović. Ona nam prenosi kako su subvencije raspoređene i kome ide više a kome manje.

Poljoprivrednik i stočar Milija Palamarević iz Guberevca kod Knića pojasnio je za TV Nova kakvo je trenutno stanje i ukazao da su poslednji protesti poljoprivrednika pokazali da postoji apsolutna nerealnost u preraspodeli sredstava. On je pitao da li je zaista potrebno subvencionisati proizvođače koji obrađuju preko 100 hektara.

– To znači da intresne grupe koje stoje iza protest poljoprivrednika su ozbiljni proizvođači koji rade preko 100 hektara i imaju podeljena gazdinstva na nekoliko njih i to znači da država ponovo stimuliše nerad. Kako? Lako! Ja sam proizvođač koji obrađuje 200 hektara zemlje i gaji 150 grla krupnih goveda, razdeliću sve na dva gazdinstva i obrađivaću 200 hektara površine pri čemu ću, ukoliko Ana Branbić i Jelena Tanasković u nedelju njim obećaju subvencije od 35.000 po hektaru, za šta se oni najviše zalažu, imaću sedam miliona dinara na godišnjem nivou, odnosno 20.000 dinara na dnevnom niovu. Pa zašto bi ja onda mučio moje ukućane da ustaju u pet sati ujutru i ležu u dva sta noću i rade po dvadeset sati kada ću iamti odličan izvor finansija, država će me finansirati svakog dana za prektično tri meseca aktivnog rada u godini – rekao je Palamarević i postavio pitanje da li je zapravo bitno subvencionisati proizvođače koji obraćuju preko 100 hektara i da su oni proizvođači koji apsolutno posluju pozitivno.

Sredinom maja ove godine, nakon protesta stočara i mlekara predsednik Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije Milija Palamarević rekao je da je zadovoljan dogovorenim na sastanku sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i predstavnicima Vlade Srbije, kao i da je ispunjena većina zahteva koji su predstavnici proizvođača mleka odgajivača goveda tražili. Palamarević je tada rekao u izjavi za Tanjug da praktično jedino što nije ispunjeno je donošenje zaštitne minimalne cene u iznosu od 78 dinara po litru.

– Ta zaštitna cena ne može da bude doneta. Ona ne postoji ni u jednoj državi i ne može da bude doneta. Ali smo se potrudili da predsedniku predočimo realnu sliku situacije koja je jako loša, naročito kod malih mlekara – da svi proizvođači koji su ispod 50 dinara po litru praktično nemaju sposobnost hranjenja svojih grla. Da država reaguje i da mlekare što pre podignu cene kako bi pomogle pre svega malim proizvođačima – naveo je tada Palamarević sa kojim su na sastanku sa Vučićem i ministarima Jelenom Tanasković, Sinišom Mali, Tomislavom Momirovićem prisustvovali predstavnici Udruženju proizvođača mleka Mačvanskog okruga na čelu sa Goranom Vasićem.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO Mlekari se ponovo spremaju za Beograd: Ništa od dogovorenog sa vlastima još nije ispunjeno

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare