U Srbiji se danas obeležava Dan studenata, a povodom sećanja na velike demonstracije beogradskih studenata koje su organizovane 1936. zbog narastajućeg fašizma u Evropi. Nikola Arsenić, student Pravnog fakulteta u Beogradu, izjavio je u emisiji "Probudi se" na TV Nova S da su proteklu godinu obeležili protesti studenata, ali i neizvesnost tokom korone.
„Sa druge strane, imali smo ceo jedan odnos koji je pokazivao da nemamo saveznike u vidu donosioca odluka po pitanju prosvete i visokog obrazovanja. Mi smo bili u dvostrukoj borbi i sa ovom kriznom, sa tim kakve ćemo uslove imati ove godine. Imamo situaciju da studente isteraju iz domova u sred ovakve krize i da studentima bude ugrožena zdravstvena zaštita usred najveće zdravstvene krize ovog veka“, rekao je Arsenić.
On je naveo da neverovatno dobar osećaj da su studenti ustajali po tim pitanjima, da su se pokretali, te da su studenti izlazli na ulice i nakon hapšenja njihovih kolega i nakon njihovog prebijanja.
„Studenti su pokazivali neku solidarnost ove godine, što imajući u vidu okolnosti, pokazivlo je neko zajedništvo, što u meni budi nadu da može da bude još bolje u budućnosti“, rekao je Arsenić.
Ilija Todorović, predsednik Saveza studenata Beograda, naveo je da je studentski bunt nešto što krasi svakog mladog čoveka, te da studenti trebaju da budu pokretačka sila koja menja društvo.
„U proteklih godinu dana je bila borba. Sada smo zaboravili na one probleme studiranja, i neprimenjivanje Bolonje i preobimno gradivo… Ova trenutna situacija koja traje duže od godinu dana nepovoljno utiče na svakog studenta. Imunizacijom mislim da će studenti biti u daleko mirnijoj situaciji“, rekao je Todorović.
Na komentare da se studenti nedovoljno bune i da ne učestvuju u političkom životu, on je naveo da se studenata jedino sete 4. aprila.
„Moguće da postoji neka inertnost među studentima. Manje od 10 odsto, čak i pet odsto studeneta se bavi studentskim aktivizmom“, rekao je Todorović.
Na navode da studenti nisu pokretačka sila, Arsenić je naveo da odgovornost za takav utisak snose oni koji organizuju studente.
„Moj lični utisak je da kada god smo ponudili nešto smisleno, gde postoje neki konkretni koraci da ukoliko izađemo na ulice da će doći do neke promene, da su studenti to i činili. Mi živimo u takvom društvu da celokupna atmosfera je stvorena da najveću odgovornost snose oni koji probude nadu kod ljudi. Studentima je ubijena ta nada. I oni koji ubijaju tu nadu ne snose nikavu odgovornost“, rekao je Arsenić i dodao da nadu ubijaju oni koji uživaju sve privilegije.
„To su donosioci odluka. Celokupna politika u Srbiji je koncipirana tako da su studenti na dnu društvene lestvice, kao misleći društveni sloj, koji može da dovede do nekih promena“, izjavio je Arsenić.
Pratite nas i na društvenim mrežama: