Narodni pokret Srbije saopštio je da je tu stranku napustila narodna poslanica Slavica Radovanović. Juče su iz poslaničkog kluba Stranke Slobode i Pravde izašle poslanice Sonja Pernat i Irena Živković. Prethodno su iz istog kluba istupili i poslanici Željko Veselinović i Đorđo Đorđić. Poruke koje su se juče mogle čuti od poslanica su neslaganja sa vođenjem stranke i strategijom skupštinskog nastupa, kao i načinom raspolaganja deponovanih potpisa. Slično nekad odbeglom poslaniku Dejanu Bulatoviću, nekima su istog dana otvorena vrata medija sa nacionalnom frekvencijom. Računica govori da osipanje nije slučajno i da je cilj čudnih koincidencija da ukupan broj poslanika opozicije padne ispod trećine, što bi ih sprečilo da podnose inicijative i predlažu teme skupštinkih rasprava. Da li se neko uspavao, pa ostao bez poslanika, ili su se spavači aktivirali, nastavlja Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.

U danima kada opozicija bije bitke na mostovima, ulicama ili ispred institucija, pokušavajući da u njima probudi one kojima je dužnost da na kršenje zakona reaguju, vlast ne spava. Predsednica parlamenta odbila je zahtev opozicionih poslanika da na dnevni red narodne skupštine uvrsti predlog o izglasavanju nepoverenja vladi. Opoziciju optužuje za falsifikovanje deponovanih potpisa dve poslanice koje su napustile Stranku slobode i pravde. Njen predsednik reaguje na tviteru.

„Kao i obično, Ana Brnabić laže. Niko nije falsifikovao ničiji potpis. Jasno je da se Ana Brnabić plaši rasprave o smeni vlade zbog odgovornosti njenih članova i nje lično, kao i predsednika Aleksandra Vučića, za ubistvo 15 ljudi u Novom Sadu i da izmišlja razloge da do sednice ne dođe.
Svi poslanici Stranke slobode i pravde, uključujući i Sonju Pernat, o zajedičkoj odluci opozicije, da se u slučaju neispunjenja zahteva podnese inicijativa za smenu Vlade Srbije, su obavešteni na poslaničkoj grupi dana 10. novembra u 19:25“, našpsao je Dragan Đilas.

Jasno je Đilasu da se Ana Brnabić raduje tome što SSP nije više najveća opoziciona poslanička grupa, ali to, kako tvrdi predsednik Stranke slobode i pravde neće pokolebati opoziciju da nastavi da ruši, kako navodi, kriminalnu vlast Aleksandra Vučića. Ipak, posle napuštanja Narodnog pokreta Srbije, poslanice Slavice Radovanović, da li je dalje rastakanje opozicije jasan kontraudar vlasti?

„To svakako jeste neka vrsta udara, ali ja imam ubeđenje da će bez obzira na to, ovi poslanici i dalje ostati u opoziciji i da će postojati mogućnost da oni podržavaju predloge opozicije, tako da se nadam da nećemo izgubiti tu potrebnu većinu. Mislim pre svega da nije korektno da kada se ne slažete sa politikom stranke uzmete mandat i ostanete poslanik. Vratite mandat stranci zato što ga niste dobili na svoje ime i prezime, nego na ime stranke kojoj pripadate“, rekao je Predrag Marsenić iz Novog DSS-a.

„Predsednica Narodne skupštine nije ispoštovala poslovnik o radu skupštine, nije imala pravo da vrati ovaj predlog koji zadovoljava formalne uslove i da bude usvojen i uđe u proceduru. Dakle, mi imamo preko 80 i dalje poslanika koji podržavaju ovaj predlog, uprkos dva sporna potpisa“, kaže Vladimir Erceg iz Otvorenog parlamenta.

Iako je prema zakonu o Vladi i članu 281 stav 2 poslovnika Narodne skupštine, predsednica dužna da usvoji zahtev minimum 60 poslanika, Ana Brnabić je odbacila zahtev opozicionih poslanika da se na dnevni red stavi predlog o izglasavanju nepoverenja vladi, pravdajući to navodno falsifikovanim potpisima dve poslanice koje su napustile Stranku slobode i pravde.

„Ona to mora sve dok ih je više od 60 bez obzira da li je neki poslanik ili poslanica imao naknadnu pamet i reinterpretaciju da li je njegov potpis validan ili nije validan, dok god ima 60 taj zahtev je validan“, rekao je Zdavko Ponođ iz Srbija CENTAR.

Tvrdnje o falsifikovanju potpisa moraju se dokazati na sudu, tvrdi Erceg.

„Ovo bi morao da bude predmet nekog krivičnog postupka. A što se tiče samih poslanika opozicije, oni bi mogli da ulože žalbu Upravnom sudu da dovedu u pitanje ovaj postupak predsedavajuće. Takođe, oni mogu po članu 168 poslovnika da podnesu novu inicijativu za izglasavanje nepoverenja predsedniku Vlade koja može biti uvrštena po hitnom postupku na dnevni red ove sednice koja je sada već zakazana“, kaže Erceg.

Sa kakvim planom opozicija ide na sednicu i glasanje o budžetu, koje je, kako Ana Brnabić kaže ujedno i glasanje o poverenju vladi?

„Svaka sednica je sednica o nepoverenju vladi zato što vi imate situaciju da će u parlamentu imati jednu tačku koja je morala da bude, a to je budžet i još 54 tačke dnevnog reda koje su apsolutno međusobno prilično teško povezane. vi znate da smo mi podneli zahtev za sednicu o KIM, naravno toga nema, ne žele da nam daju zato što se plaše istine, plaše se da se čuje istina u skupštini. Slično je sa litijumom, to ne sme da prođe, to su stvari koje uništavaju srž ovog društva i ove države“, poručuje Marsenić.

Iz Narodnog pokreta Srbije poručuju da su o odlasku Slavice Radovanović iz dosadašnjeg poslaničkog kluba, prvu vest dobili od poslanika vlasti i pozivaju je da vrati mandat. Radovanović odgovara da je o svojoj odluci obavestila i predsednika stranke kao i skupštinku administraciju. Stranku kaže napušta, jer je ostala bez vizije.

Prilog pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Umesto odgovora na zahteve sa protesta, stiže pitanje – ko rastura opoziciju?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare