Građani koje tokom prethodnih mesec dana niko nije kontaktirao kako bi ih popisao, strahuju od toga da će morati da plate kaznu, čak i sada, kada je popis u pojedinim gradovima i opštinama produžen. Oni koji su odbili da učestvuju u popisu stanovništva imaju razlog za brigu, jer se kazne kreću od 20.000 do 50.000 dinara. Međutim, ukoliko ih popisivač jednostavno nije kontaktirao, ne postoji šansa da budu sankcionisani.

„Građani treba da budu mirni, popisivač će doći do njih, čak i u onim opštinama u kojima je popis završen 31. oktobra. Mi imamo dežurne popisivače. Za slučaj da je bilo ko, iz bilo kog razloga, ostao nepopisan, može da se javi lokalnoj samoupravi, brojevi telefona su na njihovim sajtovima, i da na najbrži mogući način završi popisivanje. Dakle, ko god ne odbije popisivanje, biće popisan i kaznu sigurno neće dobiti. Zakon o popisu predviđa kazne za tri kategorije, a jedna od njih je kategorija stanovništva za koje se predviđa kazna od 20.000 do 50.000 dinara u dva slučaja – ukoliko neko odbije da učestvuje u popisu i ukoliko da netačne podatke. Ako građanin odbije popisivača, on mu neće odmah napisati kaznu, već će obavestiti instruktora, koji izlazi na teren i objašnjava građaninu zbog čega je popis važan“, rekao je Petar Korović iz Republičkog zavoda za statistiku (RZS) u emisiji „Probudi se“ na TV Nova S.

On je dodao da tek ukoliko neko odbije i instruktora, onda se o tome obaveštava popisna komisija, koja ulaže dodatni napor da motiviše građane da budu popisani.

Tek ako građanin odbije i komisiju, obaveštava se RZS, koji potom obaveštava Prekršajni sud, koji donosi presudu.

Korović je rekao da ne postoji mogućnost da građaninu kojeg popisivač nije kontaktirao dobije kaznu.

PROČITAJTE JOŠ

Ceo prilog iz emisije „Probudi se“ pogledajte u videu na početku teksta.

BONUS VIDEO Kako se sprovodi popis stanovništva u Srbiji?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare