Deo stručne javnosti nije iznenađen smenom sudije Milimira Lukića sa mesta predsednika Krivičnog odeljenja i Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Apelacionog suda u Beogradu. Jer, kako tvrde sudije koje stoje iza svojih odluka, sistem odbacuje kao strano telo, mimo opravdanih razologa.
Milimir Lukić bio je predsednik veća apelacije koje je odlučivao o žalbi Darka Šarića, na prvostepenu presudu kojom je bio osuđen na 15 godina zatvora. Sudeći prema porukama sa skaj aplikacije, a koje su dokazi u slučaju koji se vodi protiv Šarića za pokušaj diskreditacije svedoka saradnika, 2020. godine Šarić I njegovi saradnici okupili su niz uticajnih ljudi sa ciljem da se na Lukića izvrši pritisak. Iz skaj poruka se zaključuje da je prvobitni plan bio da to učine preko predsednika Apelacionog suda u Beogradu Duška Milenkovića, koji je sada smenio Lukića.
PREPISKA IZ OPTUŽNICE :
Bili smo na „brdu“ sa Markom i predsednikom apelacije, on kaže da je $ (Dolar) bio sa njim i da je pokušao đonom da ga natera da se umeša, a Apelacija je rekao da on neće da se meša i da Veće radi po sopstvenom nahođenju i otkačio je Dolara. Takođe, rekao nam je da je čuo da je neko bio sa sudijom Lukićem, ali da ne zna da li je išta uspeo jer je Lukić težak za bilo koju vrstu pritiska osim institucionalnog. Apelacija kaže da uopšte ne zna ishod posle pretresa, da može da bude i tebi u korist i na štetu, i misli da to može da se reši samo od jednog čoveka.
„Njega su prvi put sklonili tada, zato što nisu mogli da izvrše pritisak na njega još tada je zapravo Lukić, još u to vreme sklonjen iz veća koje je odlučivalo o Šarićevoj presudi. Tako da je još tada sklonjen iz tog konkretnog slučaja, a sada je sklonjen sa svoje pozicije“, Stevan Dojčinović, glavni odgovorni urednik KRIK-a.
Vrhovni sud svoju odluku pravdao je time, da je Lukić navodno bio pristrasan jer je Šariću ranije odredio pritvor, te je navodno imao predubeđenje da je Šarić kriv.
„Suštinski ja sam ubeđen da je Lukić smenjen upravo zbog onoga što vidimo u porukama, ne zbog slučaja Šarić nego jer je to bio sudija nad kojim politika nije imala uticaj. To je jedan od retkih sudija koji su takvi. Nažalost je sve više sudija koji su bliski partiji, pravosuđe je sve manje nezavisno“, rekao je Dojčinović.
Šta znači pritisak na pravosuđe u praksi, objasnio je advokat Vladimir Vučinić, nekadašnji sudija Višeg suda i predsednik posebnog odeljenja za organizovani kriminal.Najpoznatiji slučaj zbog kojeg danas više nije sudija nego advokat, bio je proces Miroslavu Miškoviću. Zbog odluke da tokom procesa, Miškoviću vrati pasoš, susreo se sa pritiscima. Smenjen je sa mesta predsednika Specijalnog suda.
„To je bili pre desetak godina kada sam zbog jedne odluke koja se pokazala sasvim ispravna i zakonita, naročito na kraju postupka koje su druge sudije završile oslobađajučom presudom, ja sam doživeo disciplinski progon I postupak I da kažem I javnu političku osudu. Tako da sam na neki način, ne na neki način, nego realno ispao sudija prvi koji je smenjen sa pozicije predsednika posebnog odeljenja za organizovani kriminal, u Višem sudu u Beogradu“, kaže advokat Vladimir Vučetić.
Vučinić nije iznenađen smenom Lukića, jer je kako kaže na svom primeru shvatio da sudija koji stoji iza svoje odluke, očigledno nije potreban srpskom pravosuđu.
„Ja sam imao prilike da budem u istom veću kojim je predsedavao sudija Milimir Lukić jer je on bio član u većima u kojima sam ja predsedavao, tako da poznajem sudiju Lukića poiznajem kao jednog autoritativnog, stručnog sudiju i profesionalca. Takav i treba da bude sudija, nedostupan za blo kakvu vrstu uticaja!“, kaže Vučetić.
Prilog Teodore Pivljanin iz emisije „Među nama“ ogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Stefanović i Parezanović kontaktirali Šarića po naredbi najmoćnijeg funkcionera: Stevan Dojčinović iz KRIK-a o tome ko je zapravo Oskar
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare