Poslednji je letnji dan! Opraštamo se od leta koje ćemo pamtiti po tome što je rekorder. Zabeležen je najtopliji dan u svetu od početka merenja temperature, a onda je iste sedmice taj rekord oboren još dva puta. Ako pričamo o našoj zemlji, imali smo i nekoliko opasnih vremenskih nepogoda tokom leta, a jedan novi fenomem nam je ušao u svakodnevni govor - superćelijska oluja.
Sada, posle toplih septembarskih dana, najavljene su prljave kiše. Po čemu će ova jesen biti posebna otkrio je u jutarnjem programu „Probudi se“ Slobodan Sovilj iz RHMZ-a. U ovo leto smo ušli kišovitog juna i jedva smo čekali da leto konačno dođe i onda je svega par dana bilo bez padavina tog meseca i subjektivni osećaj mnogih je bio da u leto ulazimo iz jeseni.
– Upravo tako, možemo reći da su jun mesec obeležile izuzetno obilne kiše, u krajevima južno od Save i Dunava palo je od 100 do 250 litara kiše po kvadratnom metru, količine padavina u pojedinim delovima naše zemlje su bile i duplo veće u odnosu na prosečne za to doba, ali su temperature u junu ličile na period pre globalnog zagrevanja. Jul i avgust su bili najtopliji meseci od početka merenja temperatura i leto je bilo ekstremnije nego obično, zbog grmljavinskih nepogoda – rekao je Sovilj i dodao da se na Zapadnom Balkanu očekuju češće letnje nepogode i da su za superćelijske oluje neophodne visoke temperature i jaki vetrovi.
Meteorolog je istakao da je ove godine izmeren i rekord 29,6 stepeni je bila temperatura Jadranskog mora.
Sovilj je je upozorio da će u subotu biti vreo dan, pa zatim sledi zahlađenje, za 24 sata će pasti mesečne količine kiše.
– Imaćemo novu ekstremnu epizodu sa padavinama. Apelujem na građane da u narednih 36 sati ne kreću noću na put – rekao je Sovilj.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO Superćelijska oluja protutnjala je Srbijom: Da li je ovo bio prvi i poslednji put ili da se već spremamo za naredni udar?