Slobodan Samardžić Foto:Nova S

Zbog čega je baš on zajedno sa Bojanom Pajtićem predložen za kandidata za pregovore sa vladajućim partijama o izbornim uslovima, da li više pregovaračkih platformi mogu da postanu jedna, da li je počeo odlučujući pritisak na Srbiju da prizna Kosovo, neka su od pitanja na koja je u emisiji “Među nama” odgovarao predsednik Državotvornog pokreta, profesor Slobodan Samardžić.

Komentarišući čestitku koju je predsednik SAD Džo Bajden posalao predsedniku Srbije Aleksandaru Vučiću za Dan državnosti kaže da takva čestitka nije po diplomatskom bontonu, da priznanje Kosova tu ne bi trebalo da se pominje, ali i da se ne nalazi tu slučajno.

“To je prosto jedno upozorenje da se malo požuri s tim i da se ne odlaže. To se nalaže predsedniku Vučiću, a ne Albancima koji koče taj proces”, kaže i dodaje:

“Što se mene tiče, što više koče taj proces to je bolje za Srbiju jer se ne krećemo ka brzom rešenju, koje bi bilo jako štetno za Srbiju, a to je priznanje Kosova”, kaže Samardžić.

Povezane vesti:

Smatra da bi trebalo reagovati na takvo pismo, ali da aktuelna vlast u Srbiji vodi pasivnu politiku.

“Imate nedavno mogo gori slučaj da povodom priznanja Kosova od strane Izraela niste imali jaču rekciju od jedne vrlo anonimne note koju je ministar spoljnih poslova dao ambasadoru Izraela”, podseća.

Smatra da je zadatak političara da oko Kosova povećava manevarski prostor jer Srbiji to niko neće dati.

“Srbija stoji pri onome što jači kažu i pokušava da se prilagodi ili izigra neki prethodni dogovor. To nije strateška politika već ad hoc koja se vodi od dana do dana”, smatra.

Kaže kako je iznenađen predlogom da bude na čelu pregovora sa vladajućim partijama o izbornim uslovima.

“Mislim da je ideja Narodne stranke da bude što manje pregovarača, tj. dva, odlična i to je mnogo svrsishodnije u pogledu pregovaračkog položaja i stava opozicije. Ali ja nisam prethodno konsultovan o tome i ja se o tome ne izjašnjavam”, kaže Samardžić.

Objašnjava da potencijalni pregovarač prvo mora da zna šta je stav opozicije, platforma, šta su strateški a šta taktički potezi – što još nije poznato iako se ide u tom pravcu.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar