Dnevni štampu komentarisala je i analizirala u jutarnjem programu "Probudi se" Slađana Prica, iz Foruma za međunarodne odnose i prva ambasadorka Srbije u Savetu Evrope.
Ona se osvrnula na prijem Kosova u Savet Evrope i istakla da se pitanje njihove državnosti tamo ne postavlja niti se rešava.
„Oni su neutralna organizacija, moj kolega Milivojević je izavio da nema konsenzusa u političkom komitetu na ovoj vanrednoj, a neće ga biti možda ni na sledećoj sednici 17. aprila, a neće ga biti ni na Parlamentarnoj skupštini na redovnom zasedanju, ali odluka o prijemu može da se donese dvotećinskom većinom. Jedini konsenzus o odluci da se prihvati to mišljenje i svi ti uslovi su na nivou Komiteta ministara u maju, tada ćemo mi imati neki, ako opet ne mogu da kažem u potunosti nažao jer razmišljam o stanovništvu srpskom i drugo manjinskom na Kosovu koji će imati ogromne benefite ukoliko Kosovo pod monitoringom, pod nadzorom, pod stalnom kontrolom i u saradnji doneti veća ljudska prava za Srbe na Kosovu“ rekla je Prica i dodala da mi moramo da se samoorijentišemo i prilagodimo eventualnim novim uslovima ukoliko bi Kosovo postalo članica Saveta Evrope.
Prica ističe da oni već imaju posmatračku delegaciju u Parlamentarnoj skupštini, oni su već u Evopskoj banci za razvoj, oni su već u Vencijanskoj komisiji.
„A gde smo mi bili da to sve sprečavamo? Gde smo bili u Komitetu ministara da lobiranjem i na sve načine taj njihov zahtev ne uđe u proceduru. Onog momenta kada je ta procedura počela, kada je otvorena to ide svojim tokom. Činjenica je da postoji izvesno kršenje statuta Saveta Evrope, čije su članice države. međunarodno priznate države što sa entitetom Kosova nije slučaj, činjenica je da je procedura jako ubrzvana pod pritiskom, naravno ključnih zemalja kao što su Nemačka, Francuska, Velika Britanija, 33 države su glasale za, sedam je bilo uzdržano“, kaže Prica.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO Zoran MIlivojević: Normalizacija Beograda i Prištine značila bi priznavanje Kosova i Metohije