Epidemija malih boginja nastavlja da se širi. Dan nakon što je Zavodu za javno zdravlje prijavljena epidemija morbila danas su u Beogradu potvrđena tri nova slučaja zaražavanja malim boginjama, što je ukupno 14 potvrđenih slučajeva u glavnom gradu od 6. februara do danas. Među novim potvrđenim slučajevima su četvorogodišnje bliznakinje koje nisu vakcinisane kao i 48-godišnja žena čiji je vakcinalni status nepoznat. O ovoj temi su u "Među nama" govorile epidemiološkinja Verica Ilić i Jelena Ćirić Nikolić sa portala "Bebac".
Epidemiolog Verica Ilić komentarisala je trenutnu situaciju oko morbila i mogućnost izbijanja veće epidemije u glavnom gradu, izjavivši da je s obzirom na broj obolelih epidemija već počela.
„Između najavljene i proglašene epidemije je vrlo mala razlika. Gradski zavod za javno zdravlje i jeste 22. februara proglasio epidemiju morbila i obzirom na to da je sada najveći broj obolelih, to je definitivno epidemija u Beogradu. Proglašenje epidemije podrazumevaju pooštrene epidemiološke mere, a u to ulazi i obilaženje domova zdravlja i provera vakcinalnih kartona, razgovaranje sa pedijatrima, insistiranje da se kontaktiraju roditelji nevakcinisane dece… Pored toga, trebalo bi vakcinisati one koji nisu vakcinisani i raditi na edukaciji roditelja“.
Ona se takođe osvrnula i na činjenicu da su epidemija u drugim državama, kao i podaci o broju vakcinisanih kod nas, trebali da predstavljaju crveni alarm za našu državu da se spreči trenutna situacija.
„Sama činjenica da nam je obuhvat vakcinacijom na tako jako nismo nivou u državi, dokaz je da postoji određeni broj roditelja koji ne vakcinišu svoju decu. Kada se pogledaju rezultati obuhvata vakcinacijom u poslednjih nekoliko godina, 90 posto obuhvat vakcinacije je jedini način da se spreči obolevanje, odnosno da dođe do epidemije. Prema podacima o broju vakcinisanih kod nas poslednjih godina, potpuno je jasno kolike su mogućnosti bile da nam se to desi, jer mi imamo takav obuhvat vakcinacije da epidemija može da izbije svakog trenutka. Takođe, pre epidemije morbila kod nas, imali smo epidemiju u Bosni i Rumuniji, i to je jedan alarm koji bi za jednu državu trebao da znači opasnost od epidemije, što nam se i dogodilo“.
Jelena Ćirić Nikolić, iz portala „Bebac“, osvrnula se na ulogu koju ovaj portal ima kod nas, naglasivši da je on konstantno pokušavao da radi na edukaciji roditelja upozoravajući ih da vakcinišu svoju decu.
„Portal „Bebac“ je, kao portal koji okuplja roditelje, uvek podržavao vakcinaciju i podsticao roditelje da pozitivno razmišljaju o tome i poštuju zakon kada je obavezna vakcinacija u pitanju. Deca ne mogu otići u kolektiv ukoliko nisu vakcinisana jer ne želimo da oni koji su zdravstveno ugroženi i koji su najmlađi, ispaštaju na kraju zato što pojedinci izbegavaju vakcinaciju“.
Ona je takođe izjavila da su posle najnovije situacije oko boginja, roditelji počeli više da se interesuju za vakcinaciju, apostrofirajući da su teorije zavere oko vakcina „raskrinkane“.
„Roditelji su počeli više da se raspituju o vakcinaciji i počeli su da komentarišu tekstove koje smo počeli ponovo da postavljamo, a najveći problem je u tome da ljudi mešaju velike „ovčije“ i „male“ boginje. Tu pokušavamo da napravimo distinkciju i naglašavamo da su male boginje opasnije od velikih. Roditelji ne bi trebali da se dvoume oko vakcinacije jer odavno su neke teorije zavere raksrinkane i zna se da ne postoje ti rizici koji su se pominjali kao takvi“.
Ceo razgovor sa gošćama možete pogledati na početku ove vesti
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar