Oglas
Oktobar je mesec posvećen borbi protiv ove opake bolesti - raka dojke. Svake godine se javi više od dva miliona slučajeva obolelih, što ga čini najčešćim rakom kod odraslih. Svaka žena se na svoj način bori sa dijagnozom. O svojim iskustvima govore nam Ljiljana Milić, praktičarka primenjene psihologije i novinarka Ljubica Lukač.
Ljiljana Milić se dva puta lečia od karcinoma dojke, te pojašnjava kako je to izgledalo prvi, a kako drugi put. Ova hrabra žena otkriva da li se susrela sa istim simptomima i da li je umela da ih prepozna drugi put.
„Važno je uvedemo naviku redovnih pregled, naročito ako postoje sumnje na karcinom. Karcinom dojke je jako kompleksna pojava i zato treva napadati sa svih strana. Kada se karcinom pojavio drugi put šokirao me je i pitala sam se kako sam tome doprinela. Šta god da nam se događa, život je u našim rukama, ali teško je nakon karcinom vratiti se svakodnevnom životu“, rekla je Milić i dodala da je rak dojke takva bolest da se u 30 odsto slučajeva vraća i ima fatalni kraj i jedno dana probudila sam se sa tim da mi se smučilo da preživljavam.
Ljubica Lukač se susrela sa dve dijagnoze, najpre sa kancerom dojke, a potom i sa kancerom štitne žlezde.
„Žene koje se leče od raka dojke obavezno moraju da prate šta se dešava i sa štitnom žlezdom. Reč borba kada shvatite da imate karcinom je složena kao i ta bolest. Velika problematika je i kako psihološki nastaviti dalje nakon izlečenja raka. Jedan karcinom otkrila sam pre dve godine, a drugi pre godinu dana. Imala sam sreće da u najtežim fazama izlečenja tumora imam podrku dragih ljudi“, rekla je Lukač.
Oktobar se, kao Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke, obeležava u mnogim zemljama širom sveta, kako bi se skrenula pažnja na rasprostranjenost raka dojke i podigla svest o značaju prevencije i ranog otkrivanja, kao i o mogućnostima pravovremenog započinjanja lečenja osoba obolelih od raka dojke.
Iako je rak dojke prvenstveno bolest žena, oko 1% karcinoma dojke javlja se kod muškaraca. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), godišnje od raka dojke oboli između 1.600.000 i 1.800.000 ljudi, oba pola.
Godišnje se u Srbiji dijagnostikuje oko 1.500 uznapredovalih karcinoma dojke, koji je najveći krivac za prevremenu smrt žena u Srbiji. Iako statistika kaže da samo 27% obolelih osoba od metastatskog karcinoma dojke preživi posle pet godina, u našoj zemlji 70% pacijentkinja sa uznapredovalim karcinomom dojke i dalje čeka inovativnu terapiju.
Onkolozi su saglasni da je ključ uspešnog lečenja karcinoma dojke prvenstveno u ranoj dijagnostici, ali uprkos tome, uznapredovali tip raka dojke razviće se kod oko 30% žena sa ranim karcinomom. Zbog toga, neophodno je da govorimo o delotvornim terapijskim opcijama, koje ne samo što produžavaju život, već i poboljšavaju kvalitet života pacijentnkinja sa metastatskom karcinomom dojke.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
PROČITAJTE JOŠ:
BONUS VIDEO – Nakon što joj je otkriven rak dojke ostala je bez posla i muža, ali nije se predala: „Pogledala sam u svoje dvoje djece…“