Raša Nedeljkov, progrmaski direktor CRTE, ocenio je da se poslednjim rekordom, da ni posle više od šest meseci od izbora nemamo formiranu Vladu Srbije, i oduglovačenjem dodatno zakucava ekser u kovčeg demokratije Srbije.
Nedeljkov je podsetio da je slična situacija bila pre dve godine, posle izbora 2020. nakon kojih su čekali poslednji trenutak za formiranje vlade uprkos činjenici da je u parlamentu, koji bira vladu, postojala ogromna većina od 97 posto narodnih poslanika iz jedne političke grupacije.
„Danas oko 150 poslanika od 126 koliko je neophodno. Ono što je za nas posebno zabrinjavajuće je što mi ne znamo šta se čeka, mi jedino razgovaramo o poražavajućem rekordu i nekakvim kadrovskim pitanjima koja na kraju krajeva nisu ni pitanja“, rekao je Nedeljkov u emisiji „Među nama“ na TV Nova S.
Programski direktor CRTE ocenjuje da smo mi na ovaj način „normalizovali stanje gde je svima postalo jasno da nam institucije nisu neophodne“.
„To treba da nas trgne ako želimo da živimo u društvu koje je zasnovano na zakonima i institucijama“, rekao je on.
„Posebno problematično je što u trenutku u kom ističu dani za formiranje vlade, mi kao građani smo isključivo na gubitku. Mi nemamo u institucijama naše predstavnike koji se bore za naše interese. Mi imao institucije koje su postale na neki način praktično višak“, zaključuje Nedeljkov.
Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Zoran Stojiljković kaže da je naša specifičnost to što se vlade dugo formiraju kada postoje jasne većine, a kako dodaje, traju nam sve kraće i unapred se ograničavaju.
„To ko će biti članovi vlade, to interesuje samo njih i članove njihovih porodica. Gotovo niko više nema neki interes…“, kaže Stojiljković i dodaje da će formiranje vlade „opipati kraj oktobra“, što je krajnji rok.
„To onda govori da vi imate simuliranje rada institucija“, ocenjuje on.
„Starh od neizvesnosti od nekih spoljno-političkih opredeljenja samo odlažete kupujući vreme, a u međuvremenu se nagomilavaju problemi, rat se razbuktao, a naša očekivanja da će se nekim mirovnim pregovorima brzo rešiti, pokazalo se kao iluzija… A onda proizvodite na racionalnom osnovu strah od ekonomskih posledica te krize i ne uvodite dijalog o tome kako ćete to rešiti, već imate ‘spasiteljsku ruku’ vlasti“, rekao je još Stojiljković.
Profesor FPN-a je rekao da je svojevremeno izjavio za ovu našu scenu da je kao „putujuće političko pozorište“, ali da ipak misli da je ovo „goli politički rijaliti“.
„Rijaliti sa proizvođenjem kvazidogađaja i spektakla, a pomalo postaje teatar apsurda“, ocenio je on.
BONUS VIDEO – Nataša Vučković i Aris Movsesijan o dilemema 5. oktobra i glavnom „profiteru“ čekanja na novu Vladu