Od danas je zvanično zabranjen izvoz pšenice, brašna kukuruza i ulja, a kako to utiče na poljoprivrednike u emisiji "Probudi se" govorili su ratar i poljoprivrednik iz Banatskog Novog Sela Zoran Sefkerinac i sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju u Privrednoj komori Srbije Aleksandar Bogunović.
Bogunović kaže da je Privredna komora Srbije sugerisala da je potrebno da se ispoštuju ugovori koji su dogovoreni, te partneri i kupci „koje nije tako lako zadržati“.
„U ovakvim situacijama se vidi koliko ste vi validan partner. Nama prinos varira iz godine u godinu najviše zbog vremenskih uslova. Nekad to bude i ispod dva miliona tona pšenice, a samo prošle godine, imali smo gotovo 3,7 miliona tona pšenice. Gotovo da je to rekordan prinos, a naše godišnje potrebe su od 1,6 do 1,7 milion tona pšenice, toliko troši stanovništvo. Mi imamo višak oko dva miliona“, kaže Bogunović za „Probudi se“.
On dodaje da je cena idealna na tržištu i podvlači da svako ko ima svoju robu podiže cenu.
„Sada je prilika da se dobro i ekstra zaradi, što je prilika i za naše proizvođače. Nova setva će biti sigurno skuplja u Srbiji, pa je potrebno obezbediti se za novu sezonu“, kaže Bogunović.
Sefkerinac kaže da je ovo najgora moguća mera za poljoprivrednika.
„Svetske berze su već formirale cenu na nekih 400 evra po toni. To veče kada je predsednik saopštio odluku, zvalo me je oko 20 poljoprivrednika. Svi mi znamo da imamo viška pšenice, a poljoprivrednicima treba dati vazduha, odnosno prostor da zarade. Treba da se izveze taj višak da bi se i tokom žetve napravila dobra cena“, naglašava Sefkerinac.
Bogunović ističe da se veštački gomilaju zalihe, a da hrane ima dovoljno, ali da je problem kada se vide prazni rafovi u supermarketima jer to stvara psihološke efekte po građane.
Bonus video: Vućić se zbog rata u Ukrajini svaki dan moli Bogu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: