Na političkoj sceni van sfere vlasti Srpske napredne stranke i predsednika Vučića dugo se govori o potrebi objedinjavanja barem najvećeg dela opozicije oko nekih ključnih stvari u odnosu na politiku koju predstavlja vlast. To se čuje sa svih strana političkog spektra i iz akademskih krugova, međutim politička praksa u Srbiji posebno u opoziciji izgleda da je sasvim drugačija. Može li biti i trebali da bude dodatnog ukrupnjavanja na političkoj sceni od ovog koje vidimo, koje bi možda obuhvatilo i takozvanu levicu i desnicu, postoje li zajednički prioriteti bez obzira na razlike u programima. O tome je u sinoćnjem Dnevnika na TV Nova govorio jedan od najuticajnijih akademskih glasova u onome što se u javnosti i medijima obično zove nacionalna ili suverenistička desnica, profesor Filološkog fakulteta u Beogradu Milo Lompar.

Grupa programski srodnih stranaka juče je najavila saradnju i eventualnu koaliciju, profesor Lompar je u martu ove godine gostovao u Dnveniku na TV Nova i tada je između ostalog govorio o potrebi nekakvog dogovora najvećeg dela opozicije usmerenog na političku aktivnost protiv vlasti.

Profesor Lompar se osvrnuo na to da li smo danas, pola godine kasnije, bliže tome i da li to deluje realno.

– Izbori su uvek neka vrsta, mogli bismo reći, provere poverenja, samo provera poverenja obično dolazi posle izbora kada građani sameravaju ono što im je govoreno i ono kako se stanke ponašaju. Mislim da smo sada u situaciji da se može desiti da ta provera poverenja bude pre izbora, dakle potrebno je na neki način da se odgovori na jedno pitanje vrlo precizno: da li se opozicija slaže sa načinom na koji se zemlja vodi i da li ona smatra da to na neki način treba promeniti. Ako se slaže, onda ona po prirodi stvari treba da sarađuje sa režimom koji sam po sebi ne pokazuje volju da na bilo koji način opoziciju tretira kao svog partnera, što je u normalnom sistemu prirodna pojava. Ono što je danas na dnevnom redu jeste da građanska opozicija ima svoju tačku iskušenja, a to bi bilo pitanje Kosova i Metohije u njegovom spoljno političkom aspektu i na neki način je vezano za njenu spoljno političku orijentaciju i unutrašnjem političkom aspektu gde je vezano za poštovanje ustava. Te dve činjenice se nalaze u vezi i tu je nešto gde građanska opozicija treba da napravi jedan precizan iskorak. To je bitno jer je to nešto na čemu će režim insistirati u svom obračunu sa građanskom opozicijom, ona će biti žigosana kao nerodoljubiva činjenica koja nastoji da se Kosova i Metohije liši dok režim tu stvar navodno brani – rekao je Lompar i dodao da će nacionalna opozicija pak biti žigosana na drugi način zato što će biti označena kao opozicija koja traži nemoguće stvari i želi rat i sukob sa svetom.

Lompar je zaključio da nijedna ni druga strana nemaju dovoljno snage da same potru ovu vrstu medijske manipulacije i one su prirodno upućena jedna na drugu.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO Petoro za stolom, Ćuta obaška: Organizatori protesta „Srbija protiv nasilja“ potpisaše sporazum „Dogovor za pobedu“