Oglas
Do Expa ostalo je još 23 meseca, nije gotovo ništa, rokovi rastegljivi i neizvesni, a stranim delegacijama se priča kako će da izgleda. Priča im se u Sava Centru opasanom ogradom. Jer stigle su visoke zvanice iz mnogo država na prvi sastanak pa ne bi bilo lepo da vide one koji se tome protive. Studenata i građana malo ali dovoljno da stigne policija. Da sakrije transparent na engleskom jeziku "Otkriveno: Isti lopovi, veća scena". O sceni ispred i scenariju u Sava Centru Željko Veljković, reporter Dnevnika na TV Nova.
Sava Centar ograđen ko onaj park gde je boravište mladog studenta Pavlovića. Ograda, doduše nije zamašćena ko zna čime kao pod balkonom sa najslađim trešnjama i jagodama. Ova je izolovana i izopštena od grada i ljudi koji u njemu žive. Jer unutra se održava dvodnevni sastanak međunarodnog planiranja. Možda sam skup i nije, ali projekat koji se planira jeste najvažniji za vlast u zemlji koja će 2027. godine biti domaćin specijalizovane, takozvane izložbe mali EXPO. Tu su predstavnici 150 zemalja, domaćin za njih ima izvoznu varijantu mantre koju u Srbiji svi već znaju napamet. Dobro da su došli danas, a ne pre 13 godina kad je ovde bilo ko u nekoj pustinji. Narkomani i zmije nisu pominjani.
„Srbija u kakvoj ste danas, i o tome hoću da govorim, nije ista kao Srbija pre 12 i 13 godina. Mnogo smo se mi promenili. Promenio se i svet dragi prijatelji, ali promenili smo se i mi. I nije me sramota da kažem da smo samo pre 13 godina bili kao zemlja na ivici bankrota. Ali danas kada dođete u Srbiju, kada dođete u Beograd, vi ste u zemlji koja je treća najbrže rastuća ekonomija u Evropi“, rekao je Siniša Mali, ministar finansija u Vladi Republike Srbije.
Gosti oduševljeni… Predstavnicu Liberije organizatori nisu ni dočekali, ali su je po svemu sudeći spasli oni koji najbolje predstavljaju srpsko gostoprimstvo, oni što na aerodromu vuku za rukav kad vas niko drugi ne čeka.
„Prvo iskustvo kad sam stigla na aerodrom, dočekali su me neki Srbi koji su došli i spasili me i pitali me gde idem jer sam čekala organizatore. I oni su mi rekli, rekla sam im Crowne Plaza. Hodali su sa mnom, stavili su me u taksi i dali su informacije vozaču taksija“, rekla je Džuli Endi, predstavnica Liberije.
I zvanični prevod isto odlično organizovan, od predstavnika Gambije razumelo se samo da se mnogo raduju.
„U Gambiji mi smo uzbuđeni što smo ovde. A očekivanja su da mom timu ovde bude udobno. Imamo dobre bubnjare, mislim da ćemo ih dovesti“, rekao je Saibo Tunkara, predstavnik Gambije.
Na sastanku i o temama koje bi za domaćine mogle da budu neprijatne. Čovek kojem su aktivisti, stručnjaci i građani pisali i ukazivali na to da je promenom zakona omogućeno da se objekti koji se grade na surčinskoj ledini koriste bez upotrebne dozvole, kaže da je on razumeo da se to odnosi na građevinske dozvole i da će privremene biti samo one za štandove i paviljone u halama, ne i za hale. Za netreansparentno trošenje i zaduživanje omogućeno leks specijalisom, kaže da je i to normalno.
„Nije neuobičajeno za zemlje koja je domaćin Ekspa da uvede privremene zakone kako bi mogla da brže radi na izgradnji koja je povezana s projektom. Čak i u Japanu i pre toga u Emiratima i u Italiji imali smo leks specijalis koji je bio uvođen kako bi se dozvolilo da se javni radovi i veliki infrastrukturni radovi, da bi oni bili završeni ranije i da nas ne bi usporila birokratija koja postoji“, kaže Dimitri Kerkentzes, generalni sekretar Međunarodnog biroa za izložbe.
Za sada milijardu i 290 miliona evra za objekte Ekspa i još oko 900 miliona za nacionalni stadion, biće potrošeno da bi se sve završilo do maja 2027. i to nije briga za Međunarodni biro za izložbe, već za one čije su to pare – građane Srbije. A od svih njih glas je danas digla samo grupica studenata koja je od glavnog ulaza udaljena da gostima ne kvari pogled. I ne samo udaljena, već su jedna marica i tridesetak policajaca postavljeni da zaklone i studente i transparent koji su doneli.
„Legitimisali su nas petnaestak i dalje nismo dobili lične karte, ko zna šta se sa tim ličnim kartama dešava i gde idu te informacije. Odgovori koje smo dobili su to, da mi kao narušavamo skup koji je unutra, možete pogledati vrlo je daleko. Znači ni na koji način ne ugrožavamo nikoga, a Zakon propisuje da su spontani skupovi dozvoljeni. Jel ovo ustvari neka jedinica za zaklanjanje? Pa izgleda, kao što se da videti – zaklonjeni smo“, rekla je studentkinja Arhitektonskog fakulteta.
Da gostima iz sveta podele letak sa nekoliko informacija o tome kako se gradi i finansira sve za Expo vezano pokušali aktivisti. Oni nisu zaklonjeni, nego otklonjeni.
„Imamo opasni transparent, ali vi imate i opasne letke? Tačno. Ovo je pripremila organizacija Savski nasip, znači kratke letke koje smo hteli da podelimo ovde ljudima koji dolaze iz delegacija. Međutim sa druge strane ulice je takva racija, takva opsada, meni su bukvalno rekli – ako te još jednom vidimo da si ovde za minut, uhapsićemo te. Tako da ovo je očigledno za njih od ogromnog značaja ovaj skup i ne dozvoljavaju da se vidi bilo kakav vid protesta, bilo kakva reakcija građana“, rekao je Branislav Tomić, „Za naš kej“.
A možda je sve ovo bila samo vežba za 2027. godinu. Da vide šta treba i ne vide što za goste nije. Ako domaćini budu isti.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
PROČITAJTE JOŠ:
BONUS VIDEO: Vlast ponovo odustaje od izmena lex specijalisa za EXPO koji ide na javnu raspravu