Foto: Nova S

Nasilje nad ženama u proteklih godinu dana povećano je i u svetu, ali i kod nas za 30 odsto. Mnogi stručnjaci ovaj porast nasilja, koji se kod nas preselio i na ulice, tumače kao posledicu zatvorenosti zbog pandemije koronavirusa.

Reporterka: Milena Prodanović

Na društvenim mrežama osvanuo je još jedan snimak stravičnog napada na devojku u Ulici dr. Ivana Ribara u Beogradu. Ovo je najmanje četvrti snimak zlostavljanja snimljenih telefonom u proteklih mesec dana. Iako naizled javna osuda nasilniku, snimci često šalje drugačiju poruku.

„Kroz gledanje nasilja se gubi osećaj da je to neprihvatljivo da je to nešto što je nedozvoljeno, već se normalizuje situacija i to je jako štetno za decu i mlade“ kaže Ivana Slavković psihoterapeutkinja Evropske asocijacije za psihoterapiju.

Zajedničko za većinu događaja je to što su ljudi snimali, ali nisu reagovali, zbog toga se može govoriti da je pored učestalijeg nasilja učestao i nedostatak empatije.

„Mnogo je lakše preuzeti odgovornost da se umešamo, da nešto učinimo i to čak i institucije ne identifikuju ko je žrtva, zaustavljanje nasilja nije odgovornost žrtve, to je odgovornost države“ smatra Ivana Slavković.

Zatvaranja i ograničenja kretanja tokom protekle godine ostavili su žene 24 sata u istom prostoru sa nasilnicima, pa su Ujedinjene nacije ustanovile naziv „pandemiju iz senke“, za dramatičan porast nasilja nad ženama.

„Prošla godina nije bila godina u koju karakterišemo kao godina gde je bilo mnogo nasilja, ali ova godina je nešto skroz drugo, da li smo mi od prođle godine preživeli sve ono čega smo se plašili, mi imamo pune sigurne kuće“ kaže Vesna Stanojević iz Savetovališta protiv nasilja u porodici Sigurna kuća.

Nadležni i stučnjaci apelovali su na sve građane da ne okreću glavu pred nasiljem, bilo da se dešava u njihovom domu ili u komšiluku, a da snimke zlostavljanja odnesu u policiju.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar