Foto:TANJUG / DRAGAN KUJUNDZIC

Ako nisi za mene, onda sam ja protiv tebe. Tako bi moglo da se prevede ono što je Milorad Dodik poručio građanima Banjaluke koji nisu glasali za njegov SNSD. Ekipa emisije "Među nama" TV Nova S proveravala je koliko je republičkim vlastima omogućeno da se svete opštinama i gradovima u kojima njihove stranke nisu na vlasti, i koliko je takvih primera bilo u Srbiji.

Osveta je najbolja kada se servira hladna. Na to upućuje citat iz čuvenog filma, ali i najava Milorada Dodika da će Banjaluci uskratiti finansiranje gradskog grejanja sa republičkog nivoa, nakon što je njegova stranka na izborima izgubila ovaj grad.

„Definitivno hoću da kažem da je ovo velika greška onih koji su smatrai da imaju svoje pravo, ja im neću oprostiti“,  rekao je posle poraza Milorad Dodik predsednik SNSD.

Draško Stanivuković, budući gradonačelnik Banjaluke ističe da Dodik to ne sme da učini.

„Samim tim što je rekao već je pređena jedna crvena linija. Najaviti penzionerima, majkama, pa u tim zgradama su i članovi SNSD-a, iako sam kategorički protiv takvih podela, zaista govori da vi ne prezate ni od čega“, kaže Stanivuković.

Ovo nije prvi put da Dodik na sličan način preti građanima Republike Srpske. Tako je nakon izbora 2016. godine zavrnuo slavinu onim opštinama, poput Teslića, u kojima nije odneo pobedu. Da li će se i ovoga puta zaista dogoditi isto?

„Ma to je vid političke osvete, mada je on to demantovao, ali to je čovek koji na minut sebe demantuje, ništa nije novo, zapravo je sebi pucao sebi u obe noge za opšte izbore tim izjavama, pa je malo povukao ručnu kočnicu, ali time se on rukovodi 20 god svoje vladavine, zapravo mene čudi kada nekog čudi njegovo ponašanje“, ističe Dragan Bursać, kolumnista iz BiH.

Dragan Bursać Foto:Nova S

A kakva je situacija u Srbiji? Opština i gradova u kojima SNS nije na vlasti nema mnogo, ali, zavise li one ipak od centralnog budžeta?

„Suštinski su nezavisni od centralnog budžeta finansijski posmatrano. Naravno, taj mali transfer koji dolazi sa centralnog budžeta često je uslovljen različitim stvarima pa tu može da postoje neke trzavice i neki stepen kontrole, ali sa te strane posmatrano lokalne vlasti su solidno decentralizovane“, kaže  Goran Radosavljević direktor Instituta FEFA.

Sa druge strane, neke druge institucije poput Geodetskog zavoda, kao na primer kad treba da gradite, kad treba neki put da se održava…  to može da bude stepen kontrole preko kog centralna vlast ucenjuje – „ako ste dobri sa nama, mi ćemo da vam damo neke dodatne pare, a ako niste mi ćemo da vas ignorišemo“, dodaje on.

Goran Radosavljević Foto:Nova S

U Stanivukovićevoj koži bio je i Zoran Živković kada je postao gradonačelnik Niša ’97. godine.

„Sve inspekcije su došle u grad, proveravale sve, budžet grada prepolovljen i kroz sve probleme koje smo posle bombardovanja imali ja sam uspeo da obezbedim pomoć od EU u mazutu za grejane Niša i Pirota i to je naravno sve bilo besplatno za grad nekoliko godina i tu su nam pravi probleme“, rekao je Živković, nekadašnji gradonačelnik Niša.

Zoran Živković Foto:Nova S

Na slične teškoće, odnosno svojevrsnu političku osvetu, prethodnih godina ukazivali su tada čelni ljudi Šapca, Paraćina i Čajetine.

Ceo prilog novinara Marka Novičića možete pogledate ovde:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar