Koje su zemlje najsigurnije za milijardere koji se pripreme za globalni rat i da li se uzalud troši bogatstvo na luksuzne bunkere. Čime mi raspolažemo, kažu da beogradsko podzemlje krije više od 200 objekata među kojima su i bunkeri, koji potiču iz Drugog svetskog rata. Jedan od 27 bunkera u prestonici, za koji malo ko zna, pronašla je u Karađorđevoj ulici Jelena Vučetić, reporterka TV Nova.

U bunker se ne može ući jer pripada GSP-u i nalazi se na njihovoj teritoriji. U donjem delu su službe Gradskog saobraćajnog dok je u gornjem delu nekada bio stanar.

„Beograd ima tri velika bunkera koji su napravljeni u Drugom svetskom ratu i oni su sačuvani. Služili su za smeštaj nemačkih vojnika i kontrolu prostora. Bilo je i bunkera znatno manjeg obima, bilo ih je praktično na svakom mestu u gradu koje je bilo bitno za kontrolu prostora“, objašnjava Vidoje Golubović, hroničar Beograda.

Napominje da je bitno da se sačuvaju preostali bunkeri jer se radi o kulturno istorijskom nasleđu, jednom delu naše istorije, bez obzira kakva je bila.

„Postoji i 27 sačuvanih bunkera ispod zemlje, na obodima grada, iz kojih su se kontrolisale reke, Sava i Dunav, ali je pristup do njih veoma otežan.

Podseća na Vojni bunker na Kalemegdanu koji je bio jedan od odbrambenih objekata bivše Jugoslovenske narodne armije, građen početkom 50-ih godina prošlog veka kao strogo čuvana tajna u vreme Rezolucije inforbiroa, kada je izgrađeno više stotina topovskih, mitraljeskih i drugih bunkera, na Gornjem gradu Beogradske tvrđave kod spomenika „Pobednik”.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Fenomeni: Titov bunker

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar