Kod uginulog labuda koji je juče pronađen u Parku prirode Stara Tisa potvrđeno je prisustvo ptičijeg gripa. Ovo je već peti slučaj ovog virusa u Srbiji od kraja septembra ove godine. Kolika je opasnost od ptičijeg gripa, može li da se prenese na čoveka i kako sprečiti nove slučajeve zaraze, u jutarnjem programu "Probudi se" pojašnava prof. dr Radmila Resanović, specijalista za bolesti ptica Fakultet veterinarske medicine Katedra za bolesti kopitara, mesojeda, živine i divljači.

Ona pojašnjava koje vrste ptica su najčešći nosioci virusa H5N1 i kako dolazi do prenosa zaraze na domaću živinu i kako se virus H5N1 prenosi između divljih ptica i domaće živine u prirodnim okruženjima, poput zaraženih područja.

Specijalista za bolesti ptica naglašva koje su preporučene mere za sprečavanje kontakta domaće živine sa divljim pticama kako bi se izbeglo širenje ptičjeg gripa i na koji način divlje ptice, poput labudova, postaju rezervoari virusa H5N1 i kako se to može kontrolisati.

Resanović ističe koji su simptomi ptičjeg gripa kod divljih ptica, a koji kod domaće živine, i kako ih pravovremeno prepoznati i koje su ključne preporuke za stanovnike u zaraženom i ugroženom području.

Gošća „Probudi se“ upozorava na koji način visokopatogeni soj virusa H5N1 može da se prenese na ljude, i koje mere predostrožnosti su potrebne, kao i kakvi su rizici za ljude koji dođu u kontakt sa zaraženim pticama i kako se mogu zaštititi.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Ptičji grip ponovo sleteo u Srbiju: Struka upozorava da postoji velika opasnost da se virus prenese na domaću živinu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar