U jednom novosadskom vrtiću zabeležen je slučaj zaušaka kod jednog deteta, iako Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti izričito nalaže da deca u predškolskim ustanovama moraju da budu vakcinisana MMR vakcinom.

Kako je onda pojava zauški moguća, koji su simptomi i kako se leči. O tome smo u jutarnjem programu „Probudi se“ razgovarali sa pedijatorom Sašom Milićevićem.

On se osvrnuo na simpotome ove bolesti i pojavio kako se ova bolest manifestuje i što je najbitnije kako da roditelji razlikuju početne simptome bolesti od prehlade.

Preporuka je da se češće obraća pažnja na simptome poput povišene temperature, malaksalosti, glavobolje, gubitka apetita, bola i otoka u predelu jedne ili obe zaušne pljuvačne žlezde. U slučaju navedenih simptoma dete ne treba dovoditi u vrtić, a roditelji bi morali da se jave pedijatru radi pregleda i daljih instrukcija. Simptomi na početku zaušaka su nespecifični, obično se javlja povišena telesna temperatura, malaksalost, glavobolja i gubitak apetita.

Karakteristična klinička slika se javlja tek kasnije, a ispoljava se pojavom bola i otoka u predelu jedne ili obe zaušne pljuvačne žlezde, odnosno iza, ispred i ispod uva, otežano je otvaranje usta i žvakanje hrane. Otok se obično povlači posle nedelju dana.

Kako je ovo zarazna bolest, pedijatar je pojasnio kako se ona prenosi i koliko se brzo širi.

Da bi sprečila infekcija, jedina zaštita je MMR vakcina, čiji je opseg vakcinacije već godina u padu. Milićević objašnjava zašto je tako i da li može da oboli dete koje je primilo samo jednu dozu MMR vakcine, obzirom dase prva daje izmedju prve i treće godine, a druga doza oko sedme godine.

„Vakcina ne štiti 100 posto, ali su simptomi mnogo blaži. Najbolji način sprečavanja širenja zauški jeste izolacija“, rekao je Milićević i dodao da je najbolje verovati svoj pedijatru.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Kakva bolest hara Kinom: Da li svetu preti neka nova pandemija?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar