Nasilje u školi u Barajevu dovelo je do pokretanja istrage tužilaštva. Sedmaci su zlostavljali petake, a jedna prijava se tiče polnog uznemiravanja. Tri maloletnice u Pančevu tukle su devojčicu zbog dečka! Deca oko njih snimaju i smeju se... Vlada Srbije u cilju suzbijanja nasilja raspisala je konkurs za finansiranje projekata koji se bave sprečavanjem vršnjačkog nasilja. Za to je određeno 55 miliona dinara. Gost Dnevnika TV Nova je Olivera Aleksić Hil, psihoanalitičar i dečiji i adolescentni psihijatar.
Odrasli moraju upozoravati decu kada pređu granicu prihvatljivog ponašanja, treba im od malena to govoriti, a ne samo kada se desi neki eksces, rekla je Aleksić Hil.
„Postoji i Škola bez nasilja, projekat još od 2009. godine, koji je nastao iz jednog teškog razloga, kada je učenik u tzv. tuči poginuo. Sve škole imaju taj projekat“, podsetila je ona ali je naglasila da nisu samo škole odgovorne za ponašanje dece.
“Dete koje je odraslo u porodici u kojoj su svađe žestoke i česte, gde se bezrazložno i nasumično kažnjava, gde nema komunikacije, ima zanemarivanja ili se na nasilje gleda sa odobravanjem, posebno je pod rizikom da ne ume da svoj strah, bes i ljutnju drugačije da obradi nego povređivanjem sebe ili drugih”, navela je ona.
Prema njenim rečima ono što roditelji mogu da učine u prevenciji i prepoznavanju vršnjačkog nasilja je da obezbede sigurno okruženje za svoju decu, prate znakove da li je dete izloženo vršnjačkom nasilju i pruže podršku, ukoliko im se dete poveri.
Takođe, dodala je, trebalo bi da sarađuju sa školom i budu uključeni u programe za suzbijanje nasilja.
Učionica je, takođe, idealno okruženje i za obrazovanje dece o vršnjačkom nasilju i njegovim štetnim posledicama, što se pokazalo efikasno u praksi za smanjenje nasilja u školama, sugeriše.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Vršnjačko nasilje „evoluiralo“: Roditeljska kontrola, ali i edukacija svih generacija ključni za rješavanje problema