Inicijativu "ProGlas" kojom se poziva na što masovniji izlazak na izbore potpisalo je do sada više od 150.000 ljudi, sinoć je održana tribina u Valjevu, sledeća je u Kragujevcu i to kod krsta, prva na otvorenom. Svoj potpis dao je i proslavljeni Bodiroga. "ProGlas" je iniciralo 14, kako objašnjavaju, zabrinutih akademika, profeosra, glumaca, a među onima koji ga podržavaju je i sinoćnji gost Dnevnika na TV Nova Olive Tošković, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu. On se osvrnuo na obeležavanje godišnjice napada na građane na mostu u Šapcu i pojasnio da to nije izolovan slučaj već paradigma funkcionisanja danas našeg društva.

– Mi praktično nemamo organizovano društvo, dakle kada vi političke neistomišljenike izvedete na ulicu jedne protiv drugih i jedne naoružate opštinskim automobilima i pripemite dakle nasilje unapred, bage izvede na građane koji protestuju, tu nema policije, nema sudstva, nema pravne države. Način na koje naše društvo funkcioniše naročito poslednjih 11 godina je upravo taj da se institucije sklone sa strane ili da se čak isključe  iz svega i onda ono što prirodno nastaje u takvoj situaciju jesu anarhija i haos, a pritom zajedno sa tim sklanjanjem institucija i nefunkcionisanjem države vi imate huškanje jednih na druge, maltretiranje, prozivanje, naročito od predstavnika vlasti – smatra Tošković i dodaje da je sistemska mera 17. decembra.

Profesor smatra da je situacija u kojoj se cela opozicija i glasači koji su protivnici vlaste nalaze veoma nezavidna i sada su izbori najbolja sistemska mera, a zapravo vidimo da njih prati ogromna količina nepravilnosti.

– Na žalost kod nas izbori nisu dan u kome se slavi demokratija, kod nas su izbori pretvoreni u nešto što građanima izgleda kao sprdnja, vi ovde vidite da prikupljanje potpisa koji trebaju samo da budu jedan uvod u čitav proces je aljkavost, vidite da niko tu ne reaguje i da institucije ne raguju na nešto što zapravo baca senku na najozbiljniji proces u ovoj državi. Ako nema uslova za demokratsko odlučivanje, onda zapravo nema uslova za funkcionisanje sistema i onda je ovo što se dešavalo na mostu u Šapcu i u drugim gradovima prosto prirodna posledica toga – rekao je Tošković i dodao da se i dalje građani nadaju da mogu nešto da urade zajedničkim akcijama na izborima i nadaju se da se Šabac i slični primerni neće ponoviti.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO Hronologija relativizovanja i zataškavanja huliganskog divljanja: Dve godine od premlaćivanja građana na mostu u Šapcu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar