Vlada Srbije usvojila je predlog budžeta za 2025. godinu. On je za 10.5% veći u odnosu na budžet iz 2024. Prihodi su veći za 173 milijarde, a rashodi za 224. Najviše novca odlazi na kapitalne investicije i na plate u javnom sektoru. Koliko je racionalan, a koliko transparentan u Dnevniku na TV Nova analizirali smno sa Dušanom Pavlovićem, profesorom Fakulteta političkih nauka.
Budžet za sledeću godinu nam je veći za nemalih 10,5%. Otkud taj novac pojašnjava profesor FPN-a i dodaje da su najveći dobitnici, u ovom budžetu su ministarstvo prosvete i kapitalni projekti poput EXPA i nacionalnog stadiona. Prosvetarima više para za 20 odsto u odnosu na prošlu godinu, kapitalnim projektima čak 55 odsto više…
Isti novac, oko 220 milijardi odlazi nam i na subvencije i na kamate. Pavlović pojašnjava da li je to dobra srazmera. Među najvećim dobitnicima su i ministarstvo odbrane (65 odsto) i Kancelarija za KIM (40 odsto). Da li su ovo u prevodu pare za rafale, tj. za socijalnu pomoć Srba s Kosova posle krize iz septembra, kada su kosovski policajci zauzeli institucije, objašnjava Pavlović.
Što se tiče EXPA, su projekti su izuzeti iz sistema javnih nabavki. To ide preko leks specijalisa, profesor FPN-a objašnjava šta to znači u smislu transparentnosti, koliko vidimo tj. ne vidimo gde pare idu?
Minimalna potrošačka korpa u maju 53.517, minimalac od januara 53.592. Kako godina odmiče, bar u 2023. godini je bilo tako, tako minimalna potrošačka korpa raste. Pavlović pojašnjava znači li to da će decembarska i januarka potrošačka korpa prestići januarski minimalac.
Najviše para budžetu trebalo bi da donese porez na dodatu vrednost u iznosu od oko bilion dinara, zatim porez na dobit u vrednosti od 258 milijardi dinara, kao i akcize na derivate nafte u iznosu od oko 226 milijardi dinara. Dakle, nema sumnje, kasu punimo mi.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO – Dušan Pavlović o rebalansu budžeta: EXPO je zakonom izuzet iz sistema javnih nabavki, nikada nećemo saznati na šta je novac potrošen