Andrej Vučić Foto:E-Stock_milos_rafailovic

Od ideje o ukidanju anonimnosti na društvenim mrežama, preko one da predsednik Republike imenuje sudije, pa do zamisli da Krivični zakonik bude promenjen tako da u potpunosti štiti psihički integritet i spokojstvo članova porodica državnih fukncionera. Ekipa emisije "Među nama" TV Nova S je proveravala - šta bi ovaj poslednji predlog zapravo mogao da znači, čemu služi i je li ga moguće realizovati.

Andrej Vučić, Igor Brnabić, Predrag Mali… Neko bi rekao da u Srbiji braća najviših državnih funkcionera mogu da rade šta god hoće. E pa, od sada će možda moći da rade šta god hoće – i to po zakonu.

„Evo ekskluzivna vest za vas da ćemo sutra podneti inicijativu za izmene Krivičnog zakonika i to baš u delu krivičnog dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Republike Srbije, gde ćemo insistirati na uvođenju potpuno novog krivičnog dela koje bi se zvalo „napad na psihički integritet i spokojstvo člana porodice predstavnika najviših državnih funkcionera“, rekao je Mario Savić iz Saveta za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije – Transparentnost.

Foto:Printscreen/YouTube/Novo jutro

Šta bi onda jedan takav mehanizam značio u praksi, i je li on napravljen po uzoru na neke autoritarne režime?

Bivši Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabič je rekao da on to najradije ne bi ni komentarisao, ali da može da komentariše jednom jedinom rečju – to je tragikomično.

„Spokojstvo člana porodice funkcionera. To je nešto, što čak i u ovim porecima koje ste vi pomenuli autoritarnim, kojih ima po svetu – nema. Ne samo da nema u tim porecima, nego znat,e to je nešto čega nema bar nekoliko stotina godina unazad. To je nešto što zapravo snažno asocira na feudalni pravni poredak. Tada ste poziciju plemstva štitili različitim pravno krivičnim tretmanom. Ali pazite, to je ukinuto buržoaskim revolucijama, stotinama godina  ga nema“, rekao je Šabić.

Foto:Nova S

Narodnik poslanik i član SNS-a Vladimir Đukanović smatra da su takve izmene dobrodošle, te da bi zakon na isti način trebalo da se primenjuje i na predstavnike opozicije i njihove članove porodica.

„Ja sam svašta lično doživeo na društvenim mrežama, doživeo sam da mi pišu da su mi deca kopilad, da sam bizon, da sam lopov… da mi je supruga prostitutka itd. Sve to morate kao javna ličnost stoički da podnosite. Dužni smo da to podnosimo, ali znate postoji nešto što je nekad zaista prekardašilo dara meru. I da se uvede to krivično delo da bi se zaštitile porodice“, rekao je narodni poslanik Vladimir Đukanović.

Foto:Nova S

Ipak, ukoliko bi do takvih promena Krivičnog zakonika zaista došlo, šta bi to značilo za nas novinare koji smo dužni da izveštavamo i o članovima porodica državnih fukncionera, ukoliko postoje sumnje da oni krše zakon?

Prema mišljenju Tamare Filipović iz NUNS-a , to može mnogo da ugrozi slobodu informisanja i rad novinara, zato što to potpuno sužava istraživački proces.

„To može novinare da izloži dugotrajnim sudskim procesima u kojima bi dokazivali da rade posao u interesu javnosti. To je suptilno uvođenje cenzure..“, smatra Filipović.

Foto:Nova S

Iza ideje zvanično stoji Mario Spasić, predstavnik Saveta za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije – Transparentnost. Trebalo bi da je reč o nevladinoj organizaciji, iako se sam Spasić nalazi na čelu antikorupcijskog tima Ministarstva zdravlja, a proslavio se takoreći nakon podnošenja prijave protiv Sergeja Trifunovića i njegove humanitarne organizacije „Podrži život“, zbog sumnje da je ovaj zloupotrebljavao novac građana.

Ceo prilog novinara Marka Novičića možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare