Pre tri i po godine dok su svakodnevne teme bile isključivo vezane za korona virus, jedan događaj uznemirio je javnost. Tadašnja vlast glavnog grada promtno je reagovala. Data su ozbiljna obećanja, da će oštećeni biti obeštećeni, a krivci kažnjeni. Sećate li Vidovdanske? Na beogradski Crveni krst, da podseti na jedan od zločina investitorskog urbanizma, otišla je Ana Zulbehari, reporterka Dnevnika na TV Nova.

Ovako je izgledala Vidovdanska ulice 2013. godine. Uspomene su ostale samo na gugl mapama. U međuvremenu je prizemena kuća na broju 4 prodata, srušena i na njenom mestu trebalo je da bude izgarađena višespratnica, ali na samom početku radova, zbog neobezbeđene temeljne jame urušila se susedna zgrada na broju 2a .

Pukom srećom 16. jula 2021. niko nije nastardao. Dve godine kasnije zgrada je potpuno srušena i danas početak Vidovdanske ulice izgleda ovako.

„Kao što vidite sve je zaraslo, tu se sad nastanjuju mačke i ježevi“, kaže Milica Mišković, stanovnica Vračara.

„Bio sam tu kada je ostala rupa u kući, bio sam na terasi, i samo se taj ostatak srušio. vatrogasci su dolazili, i evo sad, već tri godine, kao deponija ovde. Jel neko dolazi, obilazi. ne, 3 godine je ovako napušteno, msilim da su dole i bageri ostali“, kaže Marko Korizma, stanovnik Vračara.

„Ja sam srela komšiju u julu, avgustu, on povremeno dođe i obiđe ovo, pitala sma ga jel ima nekih novosti, on kaže da nemaju ništa, da su i dalje u onom privatnom smeštaju u kom su bili, koliko znam to je bio hotel Slavija, i pošto je stariji, on se uopšte ne nada da će to biti za nejgovog života“, kaže Milica Mišković, stanovnica Vračara.

Objasnio je tadašnji zamenik gradonačelnika da grad ni na koji način nije odgovoran za urušavanje zgrade, ali da će svakako stanarima obezbediti privremeni smeštaj, dok čekaju sudski epilog.

„Naša inspekcija je podnela krivične prijeve protiv investitora, protiv nadzora, protiv izvođača, protiv svih lica koja su u tome učestvovala. Rizik borbe sa investitoro smo mi preuzeli, oni će dobiti stanove, a mi ćemo se pre ili kasnije naplatiti“, govorio je Goran Vesić, tadašnji zamenik gradonačelnika Beograda.

Pre ili kasnije – pretvorilo se u zaborav. I dalje niko nije kriv, a sedam porodica i dalje čeka obećanu zgradu na mestu one u kojoj su živele.

„Trebalo je da bude investitor toga gradska direkcija za gradsko zemljište, ali od tada se ništa nije desilo. Grad nije kompenzovao oštećene, nije napravljena nova zgrada, postupak protiv investitora je još u toku, tako da nažalost, samo su oštećeni i dalje ista lica i nažalost, još uvek smo oštećeni“, kaže Nikola Jovanović iz Centra za lokalnu samoupravu.

„Nažalost mi ni u ovom slučaju nemamo informacije šta je tužilaštvo uradilo povodom odgovornosti investitora, izvođača radova, inspekcijskog nadzora koji je morao da vrši nadzor nad time šta se dešava na ovom gradilištu i koji je dozvolio da dođe do urušavanja zgrade koja se nalazi do. Niko izgleda za to nije odgovrao i to je opet zataškala SNS“, kaže Ana Gođevac iz Stranke slobode i pravde.

Iako joj je teže prići od ograda i šiblja, na tabli jasno pišu imena 4 investitora, izvođača radova i lica koje vršilo stručni nadzor. Potvrdu radova potpisala je tadašnja i aktelna načelnica odeljenja za građevinske poslove Vračar, Ana Poskić. A Vidovanska mogla je da se spreči, da je imao ko da čuje zabrinute stanare .

„Vidovdanska je primer invetsitorskog urbanizma, jer ne samo je invetsitor vršio loše radove, nije obezbedio jamu za temelj kako je trebalo, već ni gradski skeretarijat za inspekcijske poslove nije radio svoj posao. Građani su se žalili da se čuju čudni zvukovi, da ima podrhtavanja tla, ali niko nije izašao na teren da proveri i eventualno zatvori to gradilište“, smatra Jovanović.

„I to je najveći problem u gradu Beogradu vezan za urabanistički haos koji se pravi, jer oni dozvoljavaju investitoria da rade šta žele, gde god žele, da dobijaju dozvole ne vodeći računa da li se uklapa u ambiejnt, da li će da nanese neku štetu i da li postoji bezebendosni rizik. A kada se desi neki haos, onda to pokušavau da zataškaju sa istim tim investitorima“, kaže Gođevac.

I ko zna još koliko imamo potencijalnih novih Vidovdanskih, i na čijoj će strani biti sreća kada se jednom neka ponovo zatrese.

Prilog pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Rušenje predratne vile u Krunskoj: Aktivisti bez odgovora institucija

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar