IPSOS-ovo istraživanje pokazalo je da je Srbija zemlja sa prevelikom stopom siormaštva, gde 12 odsto građana živi u apsolutnom siromaštvu. O tome, kako se IPSOS-ovi podaci poklapaju sa zvaničnim ekonomskim podacima koji kažu da stojimo sve bolje, u emisiji "Među nama" govorili su Ranka Savić iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) i Milan Ćulibrk urednik politike i ekonomije u nedeljniku Radar.

Milan Ćulibrk je na početku ukratko objasnio šta znaci termin „apsolutno siromašan“, navodeći da se taj oblik siromaštva u Srbiji više ni ne istražuje.

„Aposlutno siromaštvo je kad sa svojim primanjima ne možete da obezbedite osnovne životne potrebe. U Srbiji se to siromaštvo više zvanično ni ne istražuje, već samo stopa relativnog siromaštva“, rekao je Ćulibrk.

On je dodao i da je Vlada Srbije ukinula tim koji se bavio smanjenjem siromaštva i koji je funkcionisao godinama.

„Ono što je zanimljivo je da je Vlada Srbije 2021. ili 2022. ukinula tim za smanjenje siromaštva, koji je funkcionisao godinama unazad i koji je bio deo međunarodnog projekta koji su finanisrale međunarodne organizacije. Onog momenta kad je nestalo para za njihov rad, Vlada je to ukinula kao da smo rešili sve probleme“, istakao je jedan od urednika Radar-a.

Milan Ćulibrk je još naveo da je „od početka 2021. prosečna plata u Srbiji porasla za 44 odsto, što se može činiti kao veliki rast, ali je problem što je u tom istom periodu hrana u Srbiji poskupela za 53 odsto“.

„Danas sa prosečnom platom možete da kupite devet odsto manje hrane. Neće biti da živimo bolje, ali nas ubeđuju svakog dana da živimo mnogo bolje i da su nam plate mnogo veće“, rekao je.

Ranka Savić iz ASNS-a je rekla da ih u sindikatu ovi podaci nisu iznenadili.

„To može da bude iznenađenje za nekog ko nije na terenu, ko ne prati i ko nije u kontaktu sa tim ljudima“, navela je ona dodavši da iz sindikata „već nekoliko godina upozoravaju Vladu Srbije da ovi podaci jesu upravo ovakvi“.

„Nekoliko godina upozoravamo Vladu da je u srbiji 740.000 stanovnika apsolutno siromašno i da je ispod linije siromaštva još 445.000 (prima manje od 12.000), a ono što je još porazno je da smo mi jedina zemlja u Evropi gde vi možete da imate status zaposlenog i da ste siromašni“, kaže ona.

Savić je istakla da su Vladi slali procene i analize, ali da nikada nisu dobili nijedan odgovor.

„Mi smo upozoravali Vladu, slali naše procene i naše analize, govorili da treba hitno da se donese strategija o borbi za suzbijanje siromaštva, da mora da se donese strategija o reformi socijalne pomoći, nikada odgovor nismo dobili“, istakla je.

Celo gostovanje pogledajte u videu na početku teksta.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare