U današnjoj emisiji Među nama Tatjana Macura iz Udruženja Mame su zakon i Jovana Ružičić iz Centra za mame govorili su o tome da li novčana pomoć može da poveća natalitet, koliko su nove mere koje država uvodi za podizanje nataliteta efikasne na duže staze kao i o tome šta još država može da preduzme kako bi se loša demografska statistika popravila u godinama koje dolaze.

Na pitanje da li je novčana pomoć države za svaku rođenu bebu dovoljna da se poveća natalitet u Srbiji Tatjana Macura iz udruženja Mame su zakon smatra da nije jer, kako kaže, potrebno je da se urede još neke stvari.

#related-news_1

„Novac će svakako pomoći i predstavlja prvi korak u rešavanju tog problema. Vlada je konačno shvatila da ako želite dugoročne rezultate moraće mnogo veći novac da izdvoji ministarstvima koja su nadležna za ova pitanja“.

Po njenim rečima povećana finansijska pomoć države neće uticati na roditelje koji ne žele da imaju decu ali će svakako podstaći one parove koji osećaju određeni nivo ekonomske nesigurnost da se odluče na proširenje porodice.

Govoreći o drugim načinima podrške države, poput rešavanja rešavanje stambenog pitanja, Macura je ocenila da je to dugoročno mnogo bolje rešenje od jednokratne novčane pomoći i da Vlada Srbije treba da se fokusira na takav vid izdvajanja novca koji će ujedno i garantovati ostanak tih ljudi u zemlji.

Jedan od razloga što svaka deseta mama u Srbiji , kako su pokazala istraživanja , bira da više nikada ne bude mama su i – porodilišta, smatra Jovana Ružičić iz Centra za mame.

„Umesto da mame izlaze iz porodilišta kao carice, one često izlaze sa traumama za celi život“, tvrdi ona.

Odluka o novčanoj pomoći, po njenom mišljenju je skupljane političkih poena pred izbore, koji nisu jeftini jer, kako je upozorila, neko će vraćati taj novac.

Celo gostovanje možete videti ovde:

BONUS VIDEO: Beba snouborder

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar