Od videa u kojem Ilon Mask tvrdi da je Srbin, koji se delio na društvenim mrežama, prošlo je skoro dva meseca, a poruka iz videa, da će posetiti Srbiju za par nedelja, nije ispunjena. Od takvog čoveka smo zaista očekivali da ispuni obećanje. Da sve ovo što smo videli ne zvuči toliko neverovatno, da li bi ste prepoznali prste veštačke inteligencije? Ili, do pre nekoliko dana društvenim mrežama kružila je reklama u kojoj doktor Milovan Bojić preporučuje preparat za bolju cirkulaciju. On je ovo demantovao i rekao da je žrtva veštačke inteligencije, da su njegov lik i glas zloupotrebljeni. Šta još možemo da očekujemo od veštačke inteligencije? Treba li da se plašimo ili da je dočekamo raširenih ruku?

„Ne treba da se plašimo da ćemo baš svi biti zloupotrebljeni ali treba da budemo obazrivi sa plasiranjem svojih podataka na internetu. Za izradu videa sa Maskom i doktorom Bojićem korišćena je dipfejk tehnologija, ona funkcioniše tako što se na internetu skupe podaci, u ovom slučaju neki video Ilona Maska, koji je nahranjen tekstom na srpskom jeziku i to je dalje procesuirano kroz jedan određeni program“, objasnio je Lazar Jovanović, iz VebMajnda i influenser.

Na pitanje na koji način laici mogu da prepoznaju da je nešto delo veštačke inteligencije kaže da je to slično sa foto šopom, jer se na videu može uočiti da je fotografija iseckana, ne ide glatko a i usne nisu sinhronizovane sa onim što govori.

„Uvek je kvalitet takvih videa nešto lošiji, ali će vremenom verovatno doći do napretka, pa ćemo još više biti u zabludi“, smatra Jovanović.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Dezinformacije i lažne vesti: Serviranje magle na dnevnom nivou

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar