Kuda za doček nove 2024. godine? Ako do danas niste odlučili, sada je "last minut" ili poslednji trenutak. Upravo takvu ponudu za "najluđu noć" imaju turističke agencije, ali i hoteli po Srbiji. U odnosu na prošlu godinu cene su više za 20 do 30 procenata. Kada se preračuna smeštaj i prevoz, često se dobije računica da su aranžmani u inostranstvu jeftiniji od onih u Srbiji. Zašto je to tako, i koje destinacije naši ljudi biraju za novogodišnje praznike razgovaramo sa Aleksandrom Seničićem iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija
Najpopularniji novogodišnji aranžmani su evropske metropole, Budimpešta, Beč, Atina, Barselona, Rim, Valensija, Madrid.
Novogodišnji aranžmani za ove prestonice mogu se naći za 220 evra ukoliko se ide autobusom. Za putovanje avionom treba izdvojiti nešto više, aranžmani se kreću od 450 evra.
Za razliku od inostranstva U Srbiji porodica, dvoje odraslih i dvoje dece, za četiri dana na Zlatiboru treba da izdvoji 186 hiljada dinara, na Kopaoniku 146 hiljada a na Divčibarama 137 hiljada.
Već decenijama je opšte mesto da je jeftinije otputovati za doček do neke evropske metropole nego otići na neku od planina u Srbiji.
Turistički radnici imaju objašnjenje za to.
„Sezone na našim planinama su kratke, otprilike 30 dana je nekakav udarni termin, da bi pokrili sve troškove prelamaju se cene tih dana i logično je da budu visoke. Drugačije je sa planinama u Zapadnopj Evropi i u Bugarskoj gde sezona u punom kapacitetu traje i po nekoliko meseci. Mi smo jedne godine uspeli da pomerimo đački raspust, da ga malo produžimo i to je malo produžilo sezonu“, kaže Aleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija .
Nada se da će i sledeće sezone uspeti da se dogovore sa Ministarstvom prosvete jer će u tom slučaju biti malo niže cene a i sezona duže traje.
„To bi značilo da će biti jeftinije cene u vreme đačkog raspusta koji bi, ako se dogovorimo sa ministarstvom, trajao do polovine februara. U različitim delovima Srbije bio bi u različitim terminima, imali smo to pre par godina i pokazalo se kao jako dobro“, kaže.
Navodi da produžetak đačkog odmora ima dosta pozitivnog uticaja na stvaranje manjih gužvi u saobraćaju, jer ne idu i ne vraćaju se svi u isto vreme.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Nisu Pariz, Atina, Venecija ni Beč. Nedelju dana na planini školarce košta više od 40.000