Naša zemlja poslednjih godina pokušava da potpuno izbaci plastične kese iz upotrebe. međutim, neuspešno. Prema statistici prošle godine smo na tržište stavili 350 miliona tona različitih vrsta plastičnih kesa. Međutim, potpuna je zabluda da postoje biorazgradive kese, čak su opasnije od onih običnih koje smo koristili, tvrde stručnjaci.

„U Srbiji ne postoje biorazgradive kese, obmanjuju se potrošači da rade neku dobru stvar, jer kao, kupovinom biorazgradive kese čuvaju životnu sredino. Što nije istina. Na plastičnim kesama koje kupujemo kod nas piše da je biorazgradiva 100 posto, ali nije u njoj se nalazi „oxo“ aditiv koji samo ubrzava proces raspadanja plastike na mikroplastiku. To su sitne čestice plastike koje ulaze u naš organizam putem lanca ishrane, zagađenog zemljišta i vode, i taloži se u našem organizmu“, objašnjava Milica Lukić.

Navodi da su istraživači sa prestižnih evropskih i američkih univerziteta utvrdili da se mikroplastika nalazi u više od 40 tkiva i organa novorođenčadi i odraslih ljudi, kao i kod životinja na farmama, a takođe i u mesnim i mlečnim proizvodima.

„Savetovala bih da izbegavamo kupovinu plastičnih kesa, najbolje ekološko rešenje su platnene kese koje možemo koristiti godinama, dobre su i papirne ali se jako brzo raspadnu“, preporučuje Milica.

Ceo prilog možete da pogledate u videu na početku vesti

BONUS VIDEO: Voštane krpice za namirnice – razlog da plastične kese i folije pošaljemo u zaborav

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar