Još se čeka oduka Komisije za zaštitu konkurencije o sumnjama da su četiri najveća trgovinska lanca dogovarala cene i dizala ih više nego što je inflacija zahtevala. Ministar trgovine Momirović, koji je u istim marketima promovisao najbolju cenu, najavljuje da će kazne biti velike, a ne isključuje ni zatvaranje. Ne znamo šta je radila inspekcija ministarstva koje vodi pa ona nije detektovala sinhronizovanu otimačinu. Predsednik Srbije poručio je trgovinskim lancima da ne zloupotrebljavaju gostoprimstvo koje im je ukazano i da ne misle da smo budale. A ako se ljudima ne vrate pare i ako se na rafovima nastavi po starom, bićemo baš to. Poluprazne kese, a pune kase u priči Dine Cepenjor, reporterke Dnevnika na TV Nova.
Tanka je linija od izjave da su trgovinski lanci stub srpske ekonomije do izjave da će ti lanci možda biti zatvoreni. Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je 10. oktobra postupak protiv četiri trgovinska lanca zbog sumnje da su dogovarali cene za 35 proizvoda.
„Zaista je neprimereno da kao član izvršne vlasti dalje nešto dodam. Taj postupak zaista preti velikim kaznama, preti da na neki način možda i zatvori ove kompanije“, kaže Tomislav Momirović, ministar unutrašnje i spoljne trgovine.
Juče ujutru na Radioteleviziji Srbije, u podne u Metropolu, na 24. Ekonomskom forumu. Posle kratkog govora u kom nije pominjao Komisiju za zaštitu konkurencije, napustio je skup. Ali su se u visoke cene i visoke marže velikih trgovinskih lanaca uključeni i najviši državni zvaničnici. Vučić i Vučević.
„Ne vodimo rat protiv nikoga nikom ne želimo da se svetimo ni da mu onemogućimo da radi, da posluje, da zarađuje, samo molim vas dajte jedan normalni pristojniji odnos i prema kupcima prema građanima, a verujte nije Agencija slučajno pokrenula ovaj postupak pošto se došlo do čvrstih pokazatelja da dolazi do kartelizacije“, rekao je Miloš Vučević, predsednik Vlade Srbije.
A predsednik Vlade ne bi trebalo da može da se sveti velikim trgovinskim lancima.
„Ovo nije posao države, ovo je posao imenom i prezimenom Komisije za zaštitu konkurencije i njenih članova. Ja sam i dalje skeptičan da će ta analiza komisije uraditi svoj posao, ja mislim da ona radi sada pod nekim pritiskom“, rekao je Goran Radosavljević sa FEFA.
Posao je urađen tako da su kompanije iskoristile situaciju na tržištu i zaradile mnogo novca.
„Oni žele da mnogo zarade, to je jedini razlog to pokazuje zbirni profit pet najvećih trgovinskih lanaca i Lidl koji su prošle godine imali 110 miliona evra čistog profita. Najveći profit među njima je ostvario Delez negde oko 65 miliona koji ima i najveću maržu, njihova marža je 46 posto“, rekao je Dejan Gavrilović iz Udruženja potrošača Efektiva.
„Nisu zabranjene visoke marže, nisu zabranjene visoke cene, nije zabranjeno bilo šta što konkurencija na tržištu može da potvrdi, nije zabranjen ni monopolski položaj, zabranjena je zloupotreba svega toga“, pojasnio je Radosavljević.
„Svaki nedostatak odgovarajućeg zakonodavnog rešenja dovodi do toga da privatnik traži da ostvari veće profitne stope. U tome se ogleda snaga države. Ukoliko to prepozna mora da reaguje i mora da zaštiti krajnjeg korisnika te zasluge a to smo svi mi potrošači“, kaže Nikola Marković, redovni profesor na Ekonomskom fakultetu u Kragujevcu.
Ekonomski forum prvi put je održan nakon petog oktobra 2000. Juče i danas održava se 24. put.
„Ukoliko svake godine čujemo iste zamerke i ako svake godine ti isti privrednici očekuju iste korake onda znači da se ne čini puno. Ono što razlikuje ovu godinu od prethodne jeste entuzijazam koji je prisutan kod svih učesnika foruma uz jednu ogradu koja nažalost stavlja jedan ozbiljan zadatak pred nas u sistemu obrazovanja a to je u ovom trenutku se svi poslodavci suočavaju sa problemom odgovarajućih ljudskih resursa ili kadrova kako se to nekada govorilo“, rekao je Marković.
I guvernerka NBS je danas posetila Ekonomski forum, ali virtuelno, pa nije bilo prilike za pitanje o zloupotrebi tajnih podataka do kojih je došla NBS, kako kažu iz nevladine organizaciej Građanske inicijative.
„Pozdravite se sa svetom koji ste poznavali danas živimo neko novo vreme. Kompleksnost sadašnjeg momenta čini to što su uslovi u kojima radimo jedni od ekonomski naizazovnijih u istoriji ali tehnološki najnaprednijih“, poručila je Jorgovanka Tabaković, guvernerka Narodne banke Srbije.
Guvernerki treba preneti da je podatke o prihodima ljudi zaposlenih u civilnom sektoru, novinara i političara opozicije, iskoristio Dragan J. Vučićević i rekao da taj novac služi ubistvu predsednika Vučića.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Trgovinski lanci dizali cene više od inflacije, potrošači neće biti obeštećeni
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare