"Deca su naše najveće blago". Svi ćemo se složiti sa ovom konstatacijom, ali koliko brinemo o najmlađima među nama? Da li znate da je u poslednjih deset godina broj slučajeva porodičnog nasilja nad decom udvostručen, a da su oko 9 odsto od ukupnog broja zlostavljane dece bila i žrtava sesksualnog nasilja. Širom planete 19. novembar obeležava se kao Svetski dan prevencije zlostavljanja dece.
Koliko se ovoj temi pridaje značaj, na koji način se institucije i civilno društvo bore da bi ukazali na ključne probleme i prevenirali nasilje, ovoga jutra u jutarnjem programu „Probudi se“ razgovaramo sa Nevenom Vučković Šahović, osnivačicom Centra za prava deteta i Beogradskog centra za ljudska prava.
Pune 24 godine obeležava se Svetski dan prevencije zlostavljanja dece, a prema statistici Ujedinjenih nacija, 150 miliona devojčica i dečaka u svetu su žrtve seksualnog nasilja, a između 133 i 275 miliona dece godišnje svedoci su nasilja u porodici. Ovo su podaci iz 2022. godine. Vučković Šahović otkriva kakvi su njihovi podaci i koliko su deca u Srbiji ugrožena, kao i gde deca najviše trpe zlostavljanje – da li je to seksualno, fizički, psihičko.
„Kod nas se prijavljuje malo nasilja nad decom, zbog raznih predrasuda“, kaže Vučković Šahović i objašnajava koliko nadležni organi u Srbiji adekvatno reaguju na nasilje nad decom, konkretno, koliko naše institucije imaju prostora, znanja, ali i realne mogućnosti da utiču na prevenciju zlostavljanja dece.
Trenutno ne postoji sveobuhvatna strategija za zaštitu prava deteta jer je Nacionalni akcioni plan za decu iz 2005. godine istekao 2015. godine. Vučković Šahović pojašnjava ima li naznaka da će se doneti neki strateški dokument uskoro i pored toga, zabrinjavajuće je što Savet za prava deteta Vlade Republike Srbije, jedino koordinaciono telo na nacionalnom nivou, koji je ponovo formiran početkom 2023. godine, nije održao nijedan sastanak tokom prethodne i ove godine. Osnivačica Centra za prava deteta je ovo prokomentarisala i pojasnila da li to znači da je Savet ugašen.
U našoj zemlji je uvek tema pitanje nasilja u školama, te gošća „Probudi se“ objašnjava koliko se dovoljno radi na tome da se vršnjačko nasilje smanji i da se otklone problemi u ovoj oblasti.
Juče je objavljena informacija sa platforme „Čuvam te“ da je od početka školske godine prijavljeno oko 7.500 slučajeva koji se mogu dovesti u vezu sa nasiljem.
Sutra se obeležava i Svetski dan deteta, a pre tačno 35 godina Generalna skupština UN usvojila je Konvenciju o pravima deteta koju je ratifikovao veliki broj zemalja. U toj konvenciji piše da deca širom sveta imaju jednaka prava bez obzira da li su siromašni ili bogati i kojoj religiji ili kulturi pripadaju. Vučković Šahović zaključuje u kakvom svetu danas deca žive i formiraju se i da li je njihov položaj danas bolji nego konkretno tog ratifikovanja 1989.godine.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO – Pedijatar pojasnio zašto majke ređe obolevaju: U čemu je tajna „super zdravstvene moći“ majki?