Možda niste znali: Poslednji ulični čistač cipela u Beogradu – Mustafa Mehmedović. On ljude ne mora da gleda u lice, jer prepoznaje kakav je ko čovek prema cipelama koje nose. Beograđani za njega kažu da je poslednji mohikanac i gradska legenda. 40 godina on i na suncu i po snegu brine da obuća njegovih sugrađana bude čista. Muja Cipela, tako ga svi znaju a pravo ime mu je Mustafa Mehmedović i on je gost emisije "Među nama".
Iako po struci električar, ovaj šezdesetdvogodišnjak ceo radni vek proveo je čisteći obuću. Zanat je učio od svog oca Tasima, vlasnika radnje za održavanje cipela i farbanje galanterije, koja se nalazila tik do kafane „Zora“.
On je jedan od poslednjih čistača cipela u Srbiji, a preko njegovih ruku za sve ovo vreme prošlo je na hiljade pari obuće.
Pre 40 godina otvorio je firmu čija je osnovna delatnost bila glancanje cipela, i od tada bez zastoja radi punom parom.
Uspeo je da se od ovog posla na beogradskoj kaldrmi skući, odškoluje decu i obezbedi sigurnu budućnost. Jedini prekid i vreme za godišnji odmor mu je od jula do avgusta, jer mu tokom tog letnjeg peroda papuče unose pometnju u biznis, priča uz osmeh ovaj Beograđanin i otkriva male tajne svog zanata.
Kaže navikao je na četke, na miris imalina, na ljude na ulici, kaže duša i srce su mu na tom mestu na Trgu republike.
„Svaka mušterija kada stavi cipelu na postolje, vidim odmah da li je potrebno pranje ili samo čišćenje. Zatim skidam prašinu sa cipela i onda se stavlja imalin, poliranje i na kraju sledi glancanje. Potraje sve ukupno od 5 do 7 minuta. Pojedine mušterije imaju i posebne zahteve prilikom sređivanja, ali ono što je caka ovog posla jeste koji malin koristite“, priča Muja i dodaje da su kod njega dolazile mnoge poznate ličnosti.
„Glumci, sportisti, pa i političari. U najdražem sećanju mi je ostao Pavle Vujisić koji je voleo da mu se nanese malina dovoljno da ne propušta vodu, ali svraćali su i Petar Kralj, Gidra Bojanić i mnogi drugi“ priseća se Mehmedović.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Zanati izumiru, a obućarska radnja iz Topole prodaje cipele na drugim kontinentima