Građevinsku dozvolu za izgradnju gondole na Kalemegdanu poništio je Ustavni sud. Jedni to smatraju pobedom, drugi sumnjaju u to da će je gradska vlast poštovati, a šteta koja je već učinjena na početku izgradnje gondole zauvek je nenadoknadiva.
Od Kalemegdana do Ušća za 2 minuta – za sada neće moći. Ustavni sud ukinuo je građevinsku dozvolu za izgradnju gondole na Kalemegdanu, čime je ostvarena velika, ali ne i konačna pobeda onih koji se bore za zaštitu životne sredine i kulturne baštine.
„U ovakvim stvarima ne možete biti malo u pravu – ili je nešto zakonito ili nije, mene raduje da je sud postupio u skladu sa Zakonom i da je poništio“, kaže advokat RERI Jovan Rajić.
„Svako normalan to smatra logičnim zato što su sve procedure bile preskočene i zato što se radi o klasičnoj samovolji, nasilništvu najstrašnije vrste“, smatra konzervator Evropa Nostra Dejan Radovanović.
Ustavni postupak je gotov, ne postoji pravo žalbe, a sada je odluka ponovo na Ministarstvu građevinarstva koje treba da odluči o tome da li će dozvolu za gradnju gondole ponovo izdati.
„Ne bi smelo da se dogodi da građevinska dozvola bude ponovo izdata. To je teoretski moguće, ali bi pravno bilo apsolutno logički neprihvatljivo imajući u vidu da je Upravni sud jasno i eksplicitno izneo razloge zbog kojih ne bi trebalo i ja ne očekujem ništa osim negativnog rešenja za izdavanje građevinske dozvole“, kaže advokat Rajić.
Bilo kako bilo, šteta je načinjena marta 2019. kada je isečeno 155 stabala na Ušću i Kalemegdanu. Iz Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu podsećaju da i to nije urađeno po Zakonu.
„U tom trenutku kada se žurilo da se što pre raščisti teren i da se omogući početak realizacije ovog projekta rešenja, kojima je dozvoljena seča stabala, nisu bila pravosnažna što znači da je sprovedena nezakonito. Ako pitate ko je odgovoran odgovorna je opština Stari grad i Novi Beograd. Rešenje nije bilo pravosnažno, nije smela biti izvršena seča pod tim okolnostima“, kaže advokat Jovan Rajić.
Kao nadoknadu za posečena stabla, „Skijališta Srbije“ , kao nosilac projekta izgradnje gondole, uplatila su opštinama Stari grad i Novi Beograd 25 miliona dinara, a „Zelenilo“ Beograd tada je obećalo da će za svako stablo biti posađena dva nova.
„To je ubijanje živih bića, drvo je živo biće. Šteta je nemerljiva, jer vi nemate mogućnost da posadite drvo koje ste posekli, vi ste ga posekli u 70 godina kada je u svom biološkom vrhuncu i onda ćete da posadite nešto od 5 godina, gluposti! „, ističe konzervator Evropa Nostra Dejan Radovanović.
Osim borbe protiv izgradnje gondole, borba će se u budućnosti voditi i za odgovornost za svako posečeno drvo i kvalitet vazduha koji je iz dana u dan sve zagađeniji.
Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinarke Nataše Jovanović možete pogledati ovde: