Pokret Kreni-promeni danas je predao Skupštini grada Beograda peticiju za zaštitu Sajma, koju je podržalo više od 30.000 građana. "Želimo da poručimo prošloj, sadašnjoj, privremenoj i budućoj gradskoj vlasti da će Beogradski sajam ostati jedan od simbola grada i da ne smemo dozvoliti njegovo rušenje", izričiti su aktivisti. O tome kakva je sudbina ove važne prestoničke lokacije i zbog čega moramo da je odbranimo, reč jutra u jutarnjem programu "Probudi se" dajemo Angelini Jokić, arhitekti i članici beogradskog tima Kreni-Promeni.

Na pitanje da li je pravi trenutak za ovu peticiju i nije li bolje da su sačekali novoizabranu vlast u Beogradu Jokić kaže da je ova peticija još jedan podsticaj opoziciji da budu bolji na ponovljenim izborima.

„Zahtevamo da se celi kompleks Beogradskog sajma zaštiti kao što je bio 2009. godine. Iste godine je to ukinuto i ostala je samo zaštita na hali 1 navela je i dodala da se četiri „ikonične“ hale ne smeju posmatrati zasebno, van svog konteksta, već kao jedinstveni arhitektonsko-urbanistički kompleks.

„One su bile svetsko čudo za vreme u kome su građene i nešto najreprezentativnje u bivšoj Jugoslaviji. A sistem prenapregnutog betona koji je Branko Žeželj razvio, je nešto čime se trebamo ponositi“, rekla je Jokić.

Podsetila je da je urbanistički plan po kome je moguće graditi na Sajmu protivzakonit.

„Postojeća regulativa ne dopušta izradu planova na osnovu kojih se može išta rušiti ili graditi na Sajmu. Ne postoji planski ni pravni osnov za izradu Urabnističkog projekta koji je bio predstavljen na javnoj prezentaciji. Kreni – promeni je dostavio oko 600 primedbi na taj projekat ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Rok za odluku komisije da li prihvata taj projekat ili ne je prošao, a na sajtu ministarstva ne vidimo ovaj projekat među odobrenima“, rekla je Jokić.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Beogradski sajam postao beskućnik

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar