Kada su Grčku prethodnih dana pogodile poplave često smo čuli da su građani pa i naši turisti koji su se zadesili tamo dobijali poruke o najvažnijim informacijama. Poruke o hitnim merama i upozorenjima stizale su sa broja 112, inače jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve. Da li mi u Srbiji uopšte znamo za taj broj iako se o njemu priča od 2015. godine?
Ekipa jutarnjeg programa „Probudi se“ odlučila je da ovo pitanje postavi Čačanima. U prilogu na početku vesti saznajte šta su nam odgovorili.
Veliki požari, zemljotresi, poplave, curenje amonijaka, epidemija… Sve su to situacije u kojima bi građani trebalo da dobijaju upozorenja sa broja 112 – jedinstvenog broja koji objedinjava sve službe za hitne situacije. Taj broj bismo mogli da pozovemo u slučaju da se nađemo u problemu u bilo kojpj evropskoj zemlji i ovaj broj je u Srbiji bio najvljen za 1. jul ali i dalje je sve na nivou planova i mrtvog slova na papiru, iako je sistem ranog upozoravanja već godinama predviđen i zakonom i strategijama.
Zbog čega je taj broj kod nas samo slovo na papiru i zašto je važno da ga što pre uvedemo, to je u jutarnjem programu „Probudi se“ objasnio mr Dejan Lekić, iz Nacionalne ekološke asocijacije NEA, osnivač portala Ekstremna ekologija.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: