Foto Shutterstock; Zoran Lončarević/Nova.rs, Newsmax Adria

Nakon što je u pančevačkom naselju Topola došlo do izlivanja amonijaka, nametnulo se pitanje šta se desilo sa sistemom telefonskog broja 112, koji u ovakvim siuacijama treba da na pravi način izvesti stanovništvo o svim rizicima, ali i da ubrza adekvatno reagovanje. Iako se u njega navodno prethodne godine ulagalo, a u septembru je i potpisan sporazum sa Kinom upravo o donaciji, sistem očito ne postoji. Novac je pune tri godine davala i Evropska unija.

Građani Pančeva ni na koji način nisu bili upozoreni da vreba potencijalna opasnost, a količina amonijaka koja je iscurila, još uvek nije utvrđena.

MUP je 28. septembra saopštio da su ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin i ambasadorka Narodne Republike Kine u Beogradu Čen Bo potpisali sporazum kojim će Kina donirati Srbiji sistem 112 koji objedinjuje hitne službe.

Vulin je rekao da će potpisani sporazum omogućiti uvođenje jedinstvenog srpskog broja 112 koji će, kako je tada rekao, „objediniti sve  službe koje pomažu ljudima kada im je pomoć potrebna, skratiti brzinu reagovanja u tim situacijama, omogućiti da se preciznije odredi lokacija sa koga je poziv upućen“.

Novac tri godine davala i EU

U finansiranju ovog projekta učetsvovala je i EU. Oni su sa milion evra finansirala projekat od 2019-2021. kojim se vrše pripreme za uvođenje sistema 112 u Srbiji, navodi se na sajtu projekta „EU za efikasan sistem podrške 112 u Republici Srbiji“.

Projekat je, između ostalog, predviđao analizu i procenu nedostataka u oblasti pružanja usluga hitne pomoći građanima, u domenu odgovora na katastrofe, kao i procene tehničkih specifikacija opreme za ovaj sistem.

Inače, 112 je broj koji se poziva za hitne slučajeve u svim delovima Evropske unije i preko njega građani mogu pozvati sve hitne službe – policiju, hitnu pomoć ili vatrogasce.

Broj 112 je besplatni evropski broj za hitne pozive, dostupan širom Evrope

Broj je moguće pozvati sa fiksnih i mobilnih telefona kako biste se povezali sa hitnim službama: hitnom pomoći, vatrogascima ili policijom.

Pri pozivanju broja 112, poziv prima operater specijalno obučen za rad na ovoj liniji.

PROČITAJTE JOŠ

U zavisnosti od organizacije hitnih službi na nacionalnom nivou, operater može lično da obradi vaš zahtev ili da poziv preusmeri na odgovarajuću hitnu službu.

SMS za izbore može, za opasnost ne može

Ono što je uznemirujuće u svemu ovome jeste činjenica da je za vlast mnogo važniji sistem bio onaj putem kojeg pozivaju na glasanje ili na ostanak u kući zbog kovida.

Naime, građanima Srbije su u proteklom periodu stizali brojni SMS-ovi o tome da treba da glasaju na izborima do toga da na referendumu o promeni Ustava treba zaokružiti  DA.

Još uvek su sveža sećanja na pandemiju korone, kada su stizale poruke da se približavamo scenariju iz Italije o masovnom umiranju  od kovida.

20 Pančevaca primljeno u bolnicu

Kako je preneo Danas, direktor Opšte bolnice Pančevo potvrdio je da je u toku noći zbog nesreće, usled izlivanja amonijaka iz auto-cisterne, bilo hospitalizovano 20 ljudi.

Direktor Opšte bolnice Pančevo potvrdio je za Danas da je u toku noći zbog nesreće, usled izlivanja amonijaka iz auto-cisterne, bilo hospitalizovano 20 ljudi.

U Pančevačkoj bolnici trenutno ne leži nijedan pacijent zbog trovanja amonijakom, rekao je za Danas direktor Opšte bolnice Pančevo Slobodan Ovuka.

BONUS VIDEO: Miketić: Tempirane ekološke bombe ispod Beograda i u centru Pančeva

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar