Članica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Judita Popović bila je gošća emisije "Pokreni se" koja se emituje na TV Nova.

Dva masovna ubistva koja su se desila za samo dva dana u Srbiji ponovo su pokrenula debatu o pogubnom uticaju sadržaja sa pojedinih televizija. Govoreći o tome da li su mediji glavni krivac za porast nasilja u našem društvu i kakav je uticaj rijaliti programa u kojima se pormovišu osuđivani kriminalci Popovićeva je istakla da je „najgore što može da nam se desi to da se izgubimo u nekoj demagogiji i populzmu.“

PROČITAJTE JOŠ

„Sa druge strane postoji realna opasnost za ozbiiljnom konfrontacijom u društvu, što ne bismo smeli da dozvolimo“, istakla je ona.

„Dešava nam se nešto što je samo posledica, to je vrh ledenog brega jednog devastiranog društva i društva koje se nije suočilo sa prošlošću. Prošlost traje decenijama i dosta toga se nagomilavalo da bi se na kraju desila ova strašna tragedija koja nema apsolutno nikakvog opravdanja“, smatra Judita Popović.

Ona je dodala i da je u ovom trenutku sasvim legitimno tražiti ostavku saveta REM-a, kao i ostavke svih političara.

Jutro posle pucnjave u osnovnoj školi Vladislav Ribnikar na Vračaru FOTO Jovan Mladenović

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je u obraćanju građanjima nakon masakra na Vračaru da deca ne gledaju televiziju, te da se ne može govoriti da je počinilac na bilo koji način bio pod uticajem rijaliti programa. Upitana da li je stvarno istina da deca na gledaju rijaliti programe, Judita Popović kaže da bi bilo pojednostavljivanje problema ako bismo svu krivicu prebacili na takav sadržaj, ali da on svakako ne bi trebalo da se emituje u neprimerenim terminima.

„Mi smo se pre nekoliko godina borili da rijalitije prebacimo u noćne sate i da ne budu dostupni maloletnicima. Nismo u tome uspeli, a argumenti su bili potpuno neosnovani. Mi imamo instituciju kao što je REM, što znai da imamo sve elemente da radimo i uvedemo red u medijskoj sferi, a to ne radimo. Kada bismo postavili pitanje zašto je to tako, kada imamo zakonsku osnovu, imamo metodologiu i tehnologiju kako da sprovodimo te zakone, a to se izostavi – onda je to pitanje političke volje i odgovornosti vlasti.“

Podsetimo, u dve odvojene masovne pucnjave u Srbiji ove nedelje ubijeno je 17 osoba, a 21 je ranjena.

Celo gostovanje Judite Popović pogledajte u video prilogu na početku teksta.

BONUS VIDEO: Zašto se ubice glorifikuju na društvenim mrežama?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar