U Ujedinjenom Kraljevstvu danas su opšti izbori na kojima će biti izabrano 650 poslanika donjeg doma Skupštine, Doma komuna. Do sutra, kada se prebroje rezultati, znaće se ko bi mogao da bude novi mandatar za sastav nove vlade. Pošto je aktuelni premijer raspisao izbore mnogo ranije nego što je planirano na jesen, postavlja se pitanje hoće li platiti cenu takve procene? Neki kažu pogrešne, jer konzervativce koji poslednjih 14 godina vode Veliku Britaniju, na vlasti će smeniti laburisti - to pokazuju ankete. Kako je protekla kampanja, može li danas biti iznenađenja, u jutarnjem programu "Probudi se", pitamo Danicu Ilić, našu dopisnicu iz Londona i profesora novinarstva na univerzitetu Napier u Edinburgu, Aleksandra Kocića.
Izbornu kampanju u Britaniji obeležio je jedan skandal, funkcioneri konzervativaca su se, neposredno pre raspisivanja izbora, kladili na to da će izbori biti raspisani u julu, ranije nego što je predviđeno,
„Istraga je u toku a to je samo jedan u nizu skandala Kozervativne stranke. Ispostavilo se da su se neki od najbližih saradnika premijera Riši Sunaka, uključujući člana obezbeđenja i jednog njegovog saradnika, kladili da će izbori biti raspisani ranije nego što se očekivalo. U javnost je isplivala informacija da su se 15 članova Konzervativne stranke i 1 laburista kladili. Iako su u pitanju male svote novca izbio je skandal koji je urušio i još više produbio jaz između konzervativaca i laburista“, ukazala je Ilić na detalje skandala koji ovih dana potresa britansku javnost.
Govoreći o izbornoj kampanji Kocić je naveo da je najdominantnija tema bila borba protiv ilegalne migracije.
„To su izbeglice koji dolaze preko Lamanša čamcima i uglavnom su žrtve bandi krijumčara. Druga velika tema bilo je zdravstvo koje je u Britaniji u katastrofalnom stanju i novoj vladi koja dođe biće jako teško da to sredi. Ljudi su ljuti i nezadovoljni i mislim da su zdravstvo i nagli skok troškova života glavni razlozi nezadovoljstva prema aktualnoj vladi“, ocenio je Kocić.
Podsetio je da zdravstveni radnici često protestuju jer se problemi u tamošnjem zdravstvu sve više gomilaju.
„Mi koji živimo u Britaniji vidimo, od kada su konzervativsi na vlasti, jedan ideološki zaokret, odmak od nacionalnog zdravstva, koje se smatra najvećom organizovanom religijom u Britaniji. Konzervativci poslednjih 14 godina konstantno smanjuju finansiranje nacionalnog zdravstva, direktno ili indirektno guraju ljude da koriste usluge privatnika. Liste čekanja su ogromne, veliki broj zdravstvenih radnika napušta struku, dok sa druge strane država otežava dolazak strane radne snage, koja bi trebala da popuni ta radna mesta.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Radovani: Pet obećanja zbog kojih bi Sunak mogao izgubiti