Nisu završili fakultete, a predstavljaju se kao meteorolozi - tako glasi prijava podneta protiv Marka Čubrila, Ivana Ristića i Đorđa Đurića, čije prognoze smo pomno pratili na društvenim mrežama i u medijima. Svakoga jutra za mnoge najvažnija informacija je kakvo nas vreme čeka, treba li nam kišobran, smemo li napolje bez kape ili rukavica. Kome da verujemo i da li smo žrtve obmana lažnih meteorologa - pitamo osvedočenog doktora meteorlogije i profesora na smeru za meteorologiju na Fizičkom fakultetu Vladimira Đurđevića.

„Neki od kolega, koji jesu diplomirani meteorolozi, podneli su krivične prijave protiv određenih lica koji su u medijima bili predstavljeni kao meteorolozi. Nekada su oni naglašavali da nisu diplomirani meteorolozi ali su ih i pored toga mediji forsirali“, rekao je Đurđević.

Dodao je da su neki od njih njegovi studenti, ali nisu završili fakultet a ima ih koji to nisu ni studirali. On je podsetio da postoji samo jedan način da se bude meteorolog a to je da se na Fizičkom fakultetu završi taj smer i ne postoji drugi način poput kursa, obuke i sl.

Nakon diplomiranja počinje se sa radom u delu Zavoda koji se bavi prognozom vremena i nakon izvesnog iskustva postaje se prognostičar, koji može da daje relevantne prognoze.

„Mi u struci insistiramo na tome ko daje prognozu zato što ona može da bude vrlo važna u očuvanju materijalnih sredstava i spašavanju ljudskih života. Prognoza je inače razonoda za veliki broj ljudi ali postoje situacije kada se vremenske prilike zakomplikuju i tada je ona ključna. Onaj koji tada daje prognozu ima veliku odgovornost “ istakao je Đurđević.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Meteorolozi na „tankom ledu“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar