Među nama postoje i oni ljudi koji su spremni da rizikuju vlastite živote da bi spasili druge. Takvi su i jučeašnji gosti emisije "Među nama". Vešti, hrabri, humani i spremni da delaju u bilo kakvoj situaciji i u bilo koje doba dana ili godine. Među njima su i lekari i muzičari i profesori Iisportisti, ali sve ih spaja isti cilj – pomoći čoveku u nepristupačnim uslovima. Gorska služba spasavanja u svakom trenutku broji oko 300 spasilaca koji su nam uvek na raspolaganju. Među nama su sinoć bili njih dvoje Katarina Jovanović i Marko Obradović.
Uvek je uz njih medicinski ranac za pružanje prve pomoći, a među spasiocima su i lekari. Imaju svoje profesije, a često koriste godišnje odmore ili slobodne vikende da dežuraju na terenu umesto da letuju.
Nasuprot zimi, gosti TV Nova objašnjavaju pred kakvim su izazovima leti. Mirnije je sigurno, osim u onog leta kada je bila korona, tada su pričali da im je letnji period bio poput zimskog.
Kako spasavaju u planinskim predelima, ski stazama, alpinističkim uslovima, brzim vodama, alpinističkim uslovima, postavlja se pitanje da li onda leto koriste za treninge. A kako njihovi treninzi izgledaju, pojasnili isu Jovanović i Odradović.
Većina njih su zaljubljenici u prirodu ili sportist, ali kako se odluči da se volonterski postane spasilac, za to je osim adrenalina potrebna i hrabrost, ali i humanost. Njihov osnovni cilj je spasiti ljudski život i pomoći čoveku u nepristupačnim uslovima (bilo planinskim, bilo urbanim) Ovo je volonterska aktivnost i svima im je cilj da unesrećenom pomognu na najbolji mogući način
Zakonom o vanrednim situacijama – GSS strateški je partner sektora za vanredne situacije MUP-a. GSS je bio na terenu sat vremena nakon prijave nestanka dvogodišnje devojčice Danke Ilić u Banjskom Polju, kod Bora, u koordinaciji sa pripadnicima Ministarstvom unutrašnjim poslova koji su se već tamo nalazili.
Logistika im je svedena na nekoliko baza i stanica. Najveća se nalazi u Beogradu, a ima ih još u Novom Sadu, Nišu, Kruševcu, Boljevcu, Novom Pazaru i Valjevu. Na terenu po pozivu uvek izlazi najbliža ekipa čiji broj zavisi od situacije. Ipak, u slučaju veće nesreće sinhrono kreću ekipe iz dva najbliža grada.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO – „Krv, sreća, suze i znoj“: Kako se postaje član Gorske službe spasavanja?