Australijska novinarka Anabel Krab rekla je jednom: "feministkinja sam jer me uznemirava što svake nedelje ženu ubije partner i to se ne računa kao vanredno stanje, a da svake nedelje ajkula ubije muškarca verovatno bismo isušili okean". A u Srbiji je od početka godine ubijeno 27 žena, više od dve svakog meseca!
Nije vanredno, nego je izgleda postalo samo stanje – statistika koja se tako provuče kroz neki medijski naslov. Kako nas ova poražavajuća statistika nije bar malo udzrmala da kažemo – ovako više ne može, i kako raditi na toj promeni svesti da žena nije samo nečija sestra ili majka već ljudsko biće i niko ne polaže pravo na njen život.
O ovoj temi razgovarali smo u jutarnem programu „Probudi se“ sa novinarkom CINS-a Jovanom Tomić i Nađom Bobičić iz Centra za ženske studije.
Tomić zaključuje da femicid u Srbiji kao da nije krivično delo.
– Femicid je sistemski problem, ne možemo se osloniti na pojedinca u sistemu. Blagim kaznama za femicid, ženama se šalje poruka da njihovi životi nisu vredni. Femici se vodi kao: teško ubistvo, ubistvo ili nasilje u porodici sa posledicom smrti, kazne su oko 15 godina. Čoveku koji je ubio suprugu uzeto je kao olakšavajuća okolnost što je porodičan čovek – smatra Tomić.
Bobičić ističe da kod femicida vidimo samo jedan oblik, zanemarujemo uslove koji do njega dolaze.
– Žene su izložene i ekonomskom nasilju, koje često dovodi do ovolikog femicida. Moramo da se okupljamo i protestujemo kako bi smanjili femicid i da dođemo do te nule, jer je samo to prihvatljivo i zaista je izvodivo i nije nemoguće – rekla je Bobičić
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO Serija femicida se nastavlja: Čak 80 odsto žena u Srbiji osetilo je neki oblik nasilja