Nikola Radišić, evropski dopisnik TV N1, rekao je u emisiji "Među nama" da je Izveštajem EP o Srbiji ukazano na sve ono što je dobro i šta je loše, te da je Srbija u nekim oblastima napredovala, u nekim stagnirala, a u nekim nazadovala. Suzana Grubješić, predsednica Centra za spoljnu politiku, je navela da politička odluka o integrisanju Zapadnog Balkana u EU i dalje nedostaje.
„Važno je da EU radi malo više na evrointegracijama, da nije samo stvar da Srbija treba da ispuni samo svoje. Mislim da to oni lagano prepoznaju. Oni prepoznaju da smo mi rupa u Evropi, koju oni žele da popune, da budemo svi zajedno“, naveo je Radišić.
Suzana Grubješić, predsednica Centra za spoljnu politiku, navela je da je s jedne strane poruka Vladimira Bilčika, izvestioca EP za Srbiju, da se ne trudimo dovoljno, a sa druge strane taj dinamizam u pregovima treba da unese Evropska unija.
„Pokušavaju sada sa novom metodologijom proširenja. Ta politička odluka, da će se Zapadni Balkan integrisati u EU, još uvek nedostaje. Mi dobijamo različite glasove od zemalja članica. Ima onih koji su zdušno za učlanjenje, a ima i onih koji su protiv, jer kao i svaki političari, tako i njihovi, gledaju kako će reagovati javno mnjenje. A javno mnjenje je čak u ovim najvećim i najznačajnijim zemljama, poput Nemačke i Francuske, čak i Holandije i Danske, izričito protiv proširenja“, rekla je Grubješić.
Ona je navela da za razliku od EK, koja se ne bavi pojedinačnim slučajevima, EP je to stavio u rezoluciju i stavio afere Krušik, Jovanjicu, Telekomu, pretnje Kriku i Crtu…
„Organizacije civilnog društva i nezavisni mediji ne bi trebalo da budu politički protivnici. Na njih ne bi trebalo da se odnose teške reči koje se inače razmenjuju među političkim protivnicima“, izjavila je Grubješić.
Ona je dodala da bi se rešile ove afere tužilaštvo i pravosuđe donosili odluke potrebna je vladavina prava.
„Vladavina prava se pojavljuje u svim izveštajima. Za naš evropski put dve stvari su ključne – vladavina prava i dijalog sa Prištinom“, naglasila je Grubješić.
Radišić je naveo da je spoljna politika takođe bitan faktor, te da smo i danas u Evropskom parlamentu čuli da je neophodno da Srbija ubrzano krene u usklađivanje spoljne politike, jer se to najmanje uradilo.
„To nije realno očekivati, zato što dok god je otvoreno kosovsko pitanje dotle će spoljna politika biti za to pitanje vezana. I nije realno očekivati da se taj procenat usklađenosti dramtično povećava u vremenu pred nama dok god ovo pitanje ostane otvoreno“, smatra Grubješić.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare